Spokojnie, to tylko ptasia grypa? Przypadek na Ukrainie, drugi na Słowacji

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 20 stycznia 2020 20:05

Ukraina zgłosiła pojawienie się po prawie trzech latach pierwszego przypadku wysoce patogennego wirusa ptasiej grypy H5N8 - poinformowała w poniedziałek (20 stycznia) Światowa Organizacja Zdrowia Zwierząt (OIE). Z kolei na Słowacji wykryto drugi w tym kraju przypadek tego wirusa.

Fot. Lukas Plewnia/Flickr (CC BY-SA 2.0)

Wirus pojawił się na fermie na zachodzie Ukrainy, w Winnicy; padło z jego powodu 4 856 sztuk drobiu z prawie 100-tysięcznego stada, resztę ptactwa ubito.

Na Słowacji, jak podało ministerstwo rolnictwa, wirus H5N8 wykryto w zachodniej części kraju. Objął jedynie 19 kur niosek z niewielkiego gospodarstwa, przeznaczonych na własne potrzeby.

Wirus H5N8, często przenoszony przez migrujące dzikie ptactwo, rozprzestrzenił się w ostatnich tygodniach w środkowej i wschodniej Europie. Pojawił się wśród drobiu przydomowego i na fermach w Rumunii, Polsce, na Węgrzech i na Słowacji.

W poniedziałek Niemcy poinformowały, że wirusa H5N8 wykryto u dzikiej gęsi w Forst, w Brandenburgii, przy granicy z Polską.

Ptasia grypa to choroba wirusowa, stwarzająca zagrożenie przede wszystkim dla ptaków - zarówno dzikich, wolnożyjących, jak i dla drobiu hodowanego przez ludzi. Pod pojęciem ptasiej grypy kryją się różne podtypy wirusów różniące się zakaźnością. Choroba ta nie stanowi zagrożenia dla człowieka.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum