"Spójrzcie nam w oczy - chcemy żyć dłużej": pacjenci z rakiem jelita grubego czekają na refundację leków

Autor: RZX/Rynek Zdrowia • • 06 września 2019 21:16

W piątek (6 września) przed wejściem głównym do Pałacu Kultury i Nauki stanęła wystawa "Spójrzcie nam w oczy - chcemy żyć dłużej". Jej druga odsłona poświęcona jest pamięci Agnieszki Lasoty i Piotra Kowaliczka, zmarłych niedawno z powodu raka jelita grubego.

"Spójrzcie nam w oczy - chcemy żyć dłużej": pacjenci z rakiem jelita grubego czekają na refundację leków
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Wystawę będzie można oglądać do 12 września. Portrety jej bohaterów zrobił znakomity fotograf Marek Straszewski. Organizatorzy wystawy: Fundacja EuropaColon Polska, Polskie Towarzystwo Stomijne POL-ILKO oraz Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych chcą po raz kolejny podkreślić, że chorzy na zaawansowanego raka jelita grubego chcą i mogą żyć dłużej.

Organizatorzy wskazują, że 16 petycji, apeli i listów organizacji pacjenckich z prośbą o udostępnienie osobom z zaawansowanym rakiem jelita grubego leczenia przedłużającego życie, zalecanego w III i IV linii, dziesiątki wypowiedzi autorytetów medycznych, rekomendacje światowych towarzystw naukowych, badania potwierdzające skuteczność leczenia, zaproponowana przez producenta najniższa cena w Europie - to wszystko okazało się za mało, aby minister zdrowia podjął decyzję o refundacji leczenia. Podkreślają, że dla pacjentów z zaawansowanym i postępującym rakiem jelita grubego po zakończeniu leczenia II linii nie ma innej szansy na przedłużenie życia.

Rak jelita grubego rocznie zabija w Polsce ok. 12 tys. osób. Polscy chorzy są leczeni mniej skutecznie niż w krajach takich jak Turcja czy Litwa. Od krajów o najlepszych efektach leczenia takich jak np. Belgia różnica w długości tzw. przeżycia 5-letniego wynosi ok. 15%. Oznacza to, że każdego roku umiera ok. 2200 osób, które mogłyby jeszcze żyć. Problemem jest brak możliwości właściwego leczenia w III i IV linii.

W standardach i zaleceniach międzynarodowych towarzystw naukowych (ESMO, NCCN) rekomendowane są 2 leki w III i IV linii leczenia zaawansowanego, przerzutowego raka jelita grubego, które znacząco przedłużają życie chorych. Te leki (jeden lub obydwa) są refundowane w 26 krajach Europy, w tym w państwach o podobnym lub niższym od Polski poziomie zamożności, m.in. na Węgrzech, w Słowacji, a ostatnio w Rumunii i Bułgarii.

Chorzy, po skutecznym leczeniu w dwóch pierwszych liniach często pozostają w dobrej
a nawet w bardzo dobrej kondycji. Tacy właśnie byli Agnieszka i Piotr. Samodzielni,
nie wymagali opieki, pracowali. Ale, jak sami mówili - w pewnym momencie system ochrony zdrowia przestał ich zauważać, poczuli się porzuceni, nie dano im już żadnej szansy.

Na raka jelita grubego każdego dnia umierają 33 osoby. Z leczenia, o które aktualnie walczą zainteresowani, skorzystać mogłoby około 1500. pacjentów. Obciążenie budżetu to koszt rzędu 7 mln zł.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum