Spędził rok w kosmosie - w jego DNA zaszły trwałe zmiany

Autor: Onet.pl/Rynek Zdrowia • • 16 marca 2018 19:39

Po roku pobytu na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej amerykańskiego astronauty,  Scotta Kelly'ego, okazało się, że zmianie uległo DNA mężczyzny.

Spędził rok w kosmosie - w jego DNA zaszły trwałe zmiany
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Bliźniacy Mark i Scott Kelly są astronautami NASA, która na ich przykładzie postanowiła sprawdzić, jak bardzo zmienia się ludzkie DNA podczas przebywania w kosmosie. Wstępne wyniki badań pokazują, że w 7 proc. genów Scotta Kelly'ego doszło do trwałych zmian epigenetycznych - zmieniła się długość telomerów - informuje onet.pl za CNN.

Ciała jednojajowych bliźniaków Kelly są tak podobne, że NASA postanowiła wykorzystać je w eksperymencie. Jak wynika z obserwacji, po roku spędzonym w kosmosie ciało Scotta uległo zmianom. Po powrocie dokuczały mu liczne problemy zdrowotne, m.in. puchnące nogi. Najnowsze wyniki badań wskazują, że zmiany odnotowano w samym DNA mężczyzny. Geny bliźniaków jednojajowych nie wyglądają już tak samo.

Naukowcy wskazują, że lot kosmiczny wiąże się ze stresem związanym z hipoksją (niedostatkiem tlenu) i stanami zapalnymi. To one wpływają na ekspresję genów.

Więcej: onet.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze