Specjaliści ze ŚCCS w Zabrzu wnioskują o nadanie placówce imienia...

Autor: jjx/Rynek Zdrowia • • 24 czerwca 2020 14:31

Grupa kardiologów ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu złożyła wniosek do ministra zdrowia, w którym zwracają się z prośbą o wdrożenie procedur nadania ŚCCS imienia profesorów Stanisława Pasyka i Zbigniewa Religi. W uzasadnieniu lekarze powołali się na wybitne osiągnięcia nestorów kardiologii i ich przełomowe osiągnięcia w rozwoju śląskiego ośrodka.

Prof. Zbigniew Religa Fot. archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Z pismem do ministra zdrowia 17 czerwca 2020 roku zwrócił się zespół najbardziej doświadczonych kardiologów, w tym samodzielnych pracowników naukowych oraz wyszkolonych i pracujących w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu specjalistów kardiologów.

- Jako społeczność kardiologów Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu jesteśmy pełni uznania dla wybitnych zasług profesorów Stanisława Pasyka oraz Zbigniewa Religi. Pozostajemy głęboko wdzięczni profesorom za stworzenie wybitnego na skalę ogólnopolską i europejską ośrodka specjalizującego się w dziedzinie terapii chorób serca, ale także za zaszczepienie nam najwyższych lekarskich wartości i ideałów, które staramy się dziś jak najlepiej przekazywać następnym pokoleniom medyków - mówi prof. Zbigniew Kalarus, kierownik Katedry Kardiologii, Wrodzonych Wad Serca i Elektroterapii SUM.

Społeczność śląskich lekarzy kardiologów przypomniała, że to w zabrzańskim ośrodku powstała pierwsza na Śląsku i jedna z pierwszych w Europie pracownia hemodynamiki, w której realizowano terapię pacjentów ze świeżym zawałem serca oraz została uruchomiona pierwsza w Polsce karetka kardiologiczna. W ŚCCS już w 1987 roku uruchomiono program 24-godzinnego dyżuru w zakresie interwencyjnego leczenia zawału serca, będącego podstawą współczesnego systemu terapii tego schorzenia.

Śląscy lekarze wybór patronów swojego ośrodka motywują także postawą profesorów Stanisława Pasyka i Zbigniewa Religi, która w ich odczuciu stanowi wzór do naśladowania dla kolejnych pokoleń medyków.

- Profesorowie dali przykład równych szans rozwoju wszystkim lekarzom, który zależał tylko i wyłącznie od wkładu własnej pracy i zaangażowania. Obaj profesorowie są dla nas autorytetami i inspiracją, by każdego dnia stawać się lepszym lekarzem - mówi prof. Andrzej Lekston, kierownik Pracowni Hemodynamiki i Radiologii Zabiegowej ŚCCS.
- Dziś wszyscy, cała społeczność Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, pracujemy na dalszy wzrost pozycji naszego szpitala. To zasługa zaszczepienia nam przez obu profesorów lekarskich ideałów, którym staramy się sprostać i zaszczepiać kolejnym pokoleniom lekarzy - dr hab. n. med., prof. SUM Oskar Kowalski, Kierownik Pracowni Elektrofizjologii i Stymulacji Serca ŚCCS.

Wniosek w sprawie nadania Śląskiemu Centrum Chorób Serca w Zabrzu imienia profesorów Stanisława Pasyka i Zbigniewa Religi podpisało 41 doświadczonych kardiologów ŚCCS z wieloletnim stażem pracy w zabrzańskim ośrodku, w tym 22 samodzielnych pracowników nauki, w tym 9 profesorów.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum