Spadła liczba zgonów z powodu malarii

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 17 września 2015 11:56

Z raportu "Achieving the malaria MDG target"Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) oraz UNICEF wynika, iż o 60 proc. spadła liczba zgonów z powodu malarii, a od 2000 r. uchroniono przed śmiercią 6,2 mln ludzi.

Spadła liczba zgonów z powodu malarii
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W Afryce, gdzie malaria występuje najczęściej, od 2000 r. udało się uchronić przed nią ponad 660 mln ludzi. W 13 krajach na świecie, gdzie w 2000 r. występowała malaria, w ubiegłym roku nie odnotowano ani jednego przypadku.

W innych państwach odnotowano mniej niż 10 przypadków tej choroby. Najszybszy spadek nastąpił w Azji Środkowej i Wschodniej, najwięcej zakażeń nadal jest w Afryce. Na 15 krajów Afryki Subsaharyjskiej przypadało aż 80 proc. infekcji i 78 proc. zgonów.

Do spadku zachorowań na malarię doprowadziły głównie podejmowane od wielu lat działania zapobiegawcze. W największym stopniu, bo aż o 68 proc., liczbę infekcji zmniejszyło używanie moskitier dodatkowo nasiąkniętych preparatami owadobójczymi, w 22 proc. jest to zasługa stosowania leku przeciwmalarycznego artemizyny, w 10 proc. - używania w mieszkaniach środków owadobójczych.

Zakażeniu malarią najczęściej ulegają dzieci poniżej 5. roku życia, na które przypada również najwięcej, bo ponad trzy czwarte wszystkich zgonów. Jednak liczba przypadków śmiertelnych wśród nich spadła od 2000 r. o 65 proc. Ocenia się, że uratowano 5,9 mln dzieci w tym wieku.

WHO ostrzega, że malaria nadal jest bardzo groźnym zakażeniem, ponad 3 mld ludzi na świecie jest nią zagrożonych. Przewiduje się, że w 2015 r. odnotowanych zostanie 214 mln zakażeń tą chorobą oraz 438 tys. zgonów. 89 proc. infekcji i 91 proc. zgonów będzie miało miejsce w Afryce Subsaharyjskiej.

Światowa Organizacja Zdrowia ma jednak nadzieje, że do 2030 r. niemal całkowicie będzie można wytępić malarię. Takie postanowienie przyjęły kraje członkowskie WHO podczas 68. zgromadzenia ogólnego w Genewie, które odbyło się w maju 2015 r. Na całym świecie liczba przypadków śmiertelnych ma się zmniejszyć do 2020 r. o 40 proc., a do 2030 r. - o 90 proc.

Malaria, czyli po polsku zimnica, jest ostrą lub przewlekłą chorobą, którą przenoszą samice komara widliszka (Anopheles). W chwili ukłucia zarażona samica wprowadza do organizmu człowieka ślinę ze sporozoitami pierwotniaka (z rodzaju Plasmodium). Po wstępnej replikacji w wątrobie pasożyt atakuje krwinki czerwone, w których namnaża się powodując ich rozpad.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum