Spada zaufanie do lekarzy. Skąd ten kryzys?

Autor: Katarzyna Lisowska /Rynek Zdrowia • • 03 marca 2016 16:38

Dlaczego spada zaufanie społeczne do lekarzy? Czy to jest wina specjalistów, a może wynik warunków, w jakich znajduje się polska służba zdrowia? O tym jak przeciwdziałać narastającemu kryzysowi zaufania do lekarzy, środowisko medyczne i politycy rozmawiali w Senacie.

Spada zaufanie do lekarzy. Skąd ten kryzys?
Bez zaufania pacjenta do lekarza sukces terapeutyczny jest bardzo trudny do osiągnięcia. Fot. Shutterstock

Z inicjatywy marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego i prezesa Naczelnej Izby Lekarskiej Macieja Hamankiewicza w czwartek (3 marca) w Senacie odbyła się konferencja "Lekarz - zawód szczególnego zaufania społecznego”. Uczestnicy konferencji zastanawiali się dlaczego spada zaufanie do zawodu lekarza; czy przyczyna tkwi w postawie lekarzy, źle zorganizowanym systemie opieki zdrowotnej, czy w zmianach, jakie zachodzą w sposobie leczenia i postępowania z pacjentami.

Najpierw powołanie
W spotkaniu uczestniczył minister zdrowia Konstanty Radziwiłł. Podkreślił, że w Polsce trzeba zmienić model relacji pomiędzy lekarzem a pacjentem, aby profesja lekarza odzyskała zaufanie, jakim cieszyła się latami. Lekarze muszą stać się doradcami chorych - powiedział.

Dodał, iż profesjonalizm to też refleksja etyczna i świadomość, że to dobro chorego jest ważniejsze, a nie zarabianie pieniędzy. Przypomniał, że powołanie leży u podstaw zawodu lekarza. - Lekarz nie może być świadczeniodawcą. Na takim podejściu nie da się bowiem budować zaufania. Musimy odejść od paradygmatu rynku, przejść do paradygmatu służby zdrowia - zaznaczył Radziwiłł.

Czytaj też. Radziwiłł: dobro chorego jest ważniejsze od zarabiania pieniędzy

Maciej Hamankiewicz, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej stwierdził, że zaufanie pacjenta do lekarza to najbardziej istotny element w procesie terapeutycznym, bez niego sukces jest bardzo trudny do osiągnięcia.

W jego opinii w kraju faktyczny poziom zaufania do lekarzy jest wyższy niż mogłoby to wynikać z niektórych badań: - Często, jeżeli Polacy mówią, że nie mają zaufania do lekarza, to tak naprawdę myślą o braku zaufania do systemu, a nie do konkretnych specjalistów.

Lekarze o pacjentach
Jak jednak podkreślał znany neurochirurg prof. Jerzy Jurkiewcz wpływ na godność całej profesji mają kompetencje moralne i postawa pojedynczych lekarzy. W podobnym tonie wypowiadał się Naczelny Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej dr Grzegorz Wrona, który przyznał, że budowanie zaufania do profesji to mozolna praca wszystkich lekarzy. Jak zwracał uwagę, często przekaz medialny i pewne uogólnienie problemu w kilka chwil mogą zniszczyć całą pracę środowiska w tym zakresie. 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum