Sosnowiec: woda jeszcze nie nadaje się do picia

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 05 września 2013 11:59

Woda z wodociągów w Sosnowcu jest czysta bakteriologicznie, mieści się też w normach m.in. zawartości żelaza, glinu i manganu. Wciąż jednak nie nadaje się do picia - nieznacznie przekroczone są parametry mętności, na co wpływa zwiększona zawartość wapnia i magnezu.

Sosnowiec: woda jeszcze nie nadaje się do picia
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

To wyniki badań monitorujących jakość wody po środowej awarii wodociągu, wskutek której woda na ponad 50 ulicach w sosnowieckich dzielnicach Zagórze, Klimontów, Kazimierz i Porąbka przestała nadawać się do picia.

Według szacunków, problem objął ok. 50-60 tys. mieszkańców. Pitną wodę zaczęto dostarczać im beczkowozami.

Do pogorszenia parametrów fizykochemicznych wody doszło po usunięciu awarii uszkodzonej magistrali wodociągowej. Zabarwienie, wzrost mętności wody oraz podwyższona zawartość żelaza były efektem uwolnienia ze ścianek naprawianej magistrali luźnych związków mineralnych.

Pobierane w terenie próbki nadal badane są co dwie godziny. Kolejne badania wykonane o godz. 14-tej potwierdziły też wcześniejsze wyniki - w wodzie nie stwierdzono obecności bakterii z grupy coli. Obecnie mieści się też w normach m.in. zawartość żelaza, glinu i manganu.

Jak poinformował w czwartek (5 września) po południu rzecznik Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów (GPW) Aleksander Maicher, "mimo spadku wskaźnika mętności próbki wody zbadanej o godz. 14, GPW prosi o wstrzymanie się z konsumpcją przez kolejne 24 godziny, czyli do piątku do godz. 16". Wodę można używać jedynie do celów gospodarych.

- Jest lepiej, jednak mieszkańcy Sosnowca muszą uzbroić się w cierpliwość, niestety, spadek poziomu wskaźnika mętności wody nie jest tak duży, by już dzisiaj mieszkańcy Sosnowca mogli używać wody do celów spożywczych - podał rzecznik GPW.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum