Sosnowiec: rusza akcja społeczna "Seniorzy decydują"

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 16 sierpnia 2013 15:28

Pod hasłem "Seniorzy decydują" w Sosnowcu rusza akcja promująca aktywność osób powyżej 60. roku życia. Organizatorzy chcą zachęcić starszych mieszkańców miasta do angażowania się w życie publiczne oraz do rozmaitych form aktywności.

Sosnowiec: rusza akcja społeczna "Seniorzy decydują"
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Pomysłodawcą akcji jest sosnowieckie stowarzyszenie Aktywne Kobiety, we współpracy z władzami miasta oraz Ministerstwem Pracy i Polityki Społecznej.

Organizatorzy szacują, że seniorzy stanowią obecnie czwartą część wszystkich mieszkańców miasta, a w kolejnych latach będzie ich coraz więcej. Akcja ma przekonać ich, by nie ograniczali swojej aktywności do wizyt w sklepie, przychodni czy odpoczynku na osiedlowych ławkach.

- Nowoczesne miasto, gdzie mieszka tak wielu seniorów, powinno być im przyjazne; zapraszać do aktywności, a w planowaniu uwzględniać potrzeby starszych ludzi - wskazała Monika Sobańska ze stowarzyszenia Aktywne Kobiety.

Akcję zainauguruje w sobotę 24 sierpnia Maraton Rowerowy dla Seniorów, który wystartuje sprzed Urzędu Miasta w Sosnowcu. Udział w nim zapowiedziało już około 50 osób po sześćdziesiątce. Uczestnicy przejadą wspólnie 15 km w dwie godziny, pod hasłem "Ruch i Integracja". Rowerowy rajd zakończy się na Górce Środulskiej, gdzie odbędzie się piknik seniorów.

Maraton otworzy cykl wydarzeń adresowanych do starszych mieszkańców Sosnowca. Zaplanowano m.in. ich udział w malowaniu miasta, wykłady i warsztaty aktywności obywatelskiej, Bal Seniorów oraz wybory do Rady Seniorów i Seniorek przy prezydencie Sosnowca.

Organizatorzy akcji zadbali o to, by seniorzy włączyli się w nią już na etapie przygotowań. Biorą w nich udział m.in. przedstawiciele PTTK, Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów oraz Koła Emerytów Związku Nauczycielstwa Polskiego. Zostali oni ambasadorami akcji. Udzielają wywiadów na temat przedsięwzięcia, plakatują miasto i namawiają sąsiadów do udziału w maratonie rowerowym.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum