Sosnowiec przy pomocy GIG stworzy "mapę smogową"

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 29 października 2018 12:30

Samorząd Sosnowca przy pomocy Głównego Instytutu Górnictwa zamierza stworzyć "mapę smogową". Ma to być ocena stanu powietrza w mieście, ze wskazaniem obszarów czy budynków, które są źródłem największych zanieczyszczeń, tzw. niskiej emisji.

Sosnowiec przy pomocy GIG stworzy "mapę smogową"
Wyniki pracy Eko Patrolu GIG zostaną przedstawione w formie raportu oraz mapy występowania zanieczyszczeń. Fot. Fotolia

Jak poinformował w poniedziałek, 29 października rzecznik sosnowieckiego magistratu Rafał Łysy, prace nad mapą potrwają około dwóch miesięcy. Rozpoczną się wraz ze spadkiem temperatur i rozpoczęciem faktycznego sezonu grzewczego. Obejmą całe miasto - samorządowcy chcą zidentyfikować lokalne potrzeby w każdym miejscu zabudowanym.

Sosnowiec skorzysta przy tym z usług Eko Patrolu Głównego Instytutu Górnictwa (GIG) w Katowicach, który już np. w marcu br. - na zamówienie samorządu województwa - przeprowadził pilotażowe mobilne badania jakości powietrza w ośmiu miejscowościach regionu, w których nie działa stacjonarny państwowy monitoring jakości powietrza.

Eko Patrol GIG odwiedził wówczas: Buczkowice, Czeladź, Gorzyce, Kłobuck, Kroczyce, Pyskowice, Radlin oraz Skoczów. Krążył po nich samochód elektryczny z zainstalowaną na dachu aparaturą, pozwalającą badać powietrze w czasie rzeczywistym (przy łączeniu się z bazami danych, np. bazą danych obiektów topograficznych). Korzystano również ze specjalnie wyposażonego drona, który podlatując do kominów, dzięki wytwarzanemu podciśnieniu zasysał dym i poddawał go analizie.

Teraz podobne badanie, chociaż bardziej kompleksowe, zamówił za ok. 60 tys. zł sosnowiecki samorząd. Pomiary będą wykonywane w zakresie: stężeń pyłów zawieszonych PM1, PM2,5, PM10 oraz tlenku węgla (CO).

Eko Patrol GIG będzie pracował na obszarze zabudowanym miasta, z uwzględnieniem warunków meteorologicznych i rodzaju zabudowy (wielorodzinna, jednorodzinna ogrzewana paliwem stałym) - w kilku seriach pomiarowych umożliwiających porównania, przez co najmniej dwa miesiące sezonu grzewczego.

Wyniki zostaną przedstawione w formie raportu oraz mapy występowania zanieczyszczeń. Efektem będzie "mapa smogowa" czyli aktualna ocena stanu powietrza w mieście, ze wskazaniem obszarów i budynków, które są źródłem największych zanieczyszczeń pochodzących ze spalania w piecach centralnego ogrzewania.

"Mapa smogowa" ma się przekładać na kierowanie w poszczególne obszary intensywniejszych kontroli straży miejskiej, ale też na pomoc miasta w postaci m.in. dotacji na modernizacje ogrzewania.

Sosnowiec stopniowo zwiększa bowiem środki na walkę z niską emisją - z ok. 700 tys. zł w 2016 r. do 2,3 mln zł w 2017 r. i 3 mln w 2018 r. Wzrosła również kwota jednostkowej dotacji - do 80 proc. kosztów związanych z inwestycjami w podłączenie do sieci ciepłowniczej, ogrzewanie gazowe, elektryczne i na olej opałowy (maksymalnie do 8 tys. zł; wcześniej było 50 proc. kosztów; nie więcej niż 3 tys. zł).

W przypadku braku możliwości podłączenia do sieci ciepłowniczej lub gazowej Sosnowiec umożliwił dotowanie kotłów na paliwo stałe, spełniające standard klasy 5, z automatycznym zasilaniem. Dzięki temu w latach 2015-2016 zlikwidowano ok. 500 starych palenisk węglowych, a w latach 2017-2018 liczba ta może przekroczyć 1,4 tys. Miasto pracuje obecnie nad przedłużeniem tych zasad dotowania na lata 2019-2020.

Sosnowiecki samorząd stara się też edukować. W poniedziałek w centrum stanęły mobilne kontenery woj. śląskiego, które jeszcze we wtorek mają być antysmogowymi centrami edukacji. W pierwszym kontenerze dyżurują eksperci związani z ochroną środowiska, kominiarze i strażnicy miejscy - z materiałami i informacjami. W drugim znajduje się specjalna instalacja artystyczna "Ogrody w naszych głowach".

Mobilne kontenery są częścią akcji samorządu woj. śląskiego "Mogę zatrzymać smog". W poniedziałek w jej ramach na ulice miast regionu wyjechał też antysmogowy tramwaj. Na jego pokładzie, w otoczeniu żywej zieleni i przy dźwiękach lasu, pasażerowie mają otrzymywać pakiety informacji, jak skutecznie walczyć z niską emisją.

Tramwaj będzie kursował wg normalnego rozkładu jazdy: od 15 do 18 października br. na linii 11 , natomiast od 19 do 21 października - na linii nr 24. Docelowo pojawi się w Katowicach, Chorzowie, Świętochłowicach, Bytomiu, Rudzie Śląskiej, Zabrzu, Gliwicach, Sosnowcu i Będzinie.

Od września br. urząd marszałkowski prowadzi akcje edukacyjne dla dzieci i młodzieży poprzez spektakle teatralne i lekcje w szkołach oraz akcje informacyjno-edukacyjne dla dorosłych. Do tej pory realizował m.in. kampanię "Mogę zatrzymać smog", partycypacyjne otwarte warsztaty antysmogowe "Śląskie bez smogu", akcję "List do sąsiada" czy ekologiczne lekcje obywatelskie.

 

 

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum