Sosnowiec: noworodek w oknie życia

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 20 marca 2018 13:25

Zdrowy noworodek został w nocy z poniedziałku na wtorek pozostawiony w tzw. oknie życia w Sosnowcu. Chłopiec nie miał jeszcze odciętej pępowiny, zajęli się nim lekarze - poinformowała diecezja sosnowiecka.

Na zdjęciu: okno życia w Koszalinie Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Według lekarzy, jest zdrowy. "Dzięki oknu życia prawdopodobnie uniknął trafienia na śmietnik, znalazł bezpieczny kąt i ma szansę znaleźć nową rodzinę" - napisano w komunikacie.

To pierwsze dziecko od 2009 r., gdy sosnowieckie okno powstało z inicjatywy diecezjalnej Caritas. Miejscem opiekują się siostry karmelitanki. W informacji na stronie sosnowieckiej Caritas przypomniano, że okno może być szansą dla dziecka, którego matka podczas ciąży znalazła się w trudnej sytuacji.

Caritas wskazuje, że po położeniu dziecka w oknie życia nadawany jest sygnał, słyszalny tylko dla dyżurującej siostry pielęgniarki. Dzwoni ona następnie na pogotowie, zgłaszając potrzebę przyjazdu karetki "N" i przedstawia ocenę stanu zdrowia noworodka.

Po przekazaniu dziecka grupie ratowniczej siostra zapisuje godzinę otwarcia okna, płeć dziecka, pobieżnie oceniony jego wygląd, godzinę przyjazdu karetki i przejęcia dziecka. Następnego dnia powiadamiany jest ośrodek adopcyjny, który dalej pilotuje proces prawny adopcji.

Caritas zapewnia, że okna życia są bezpieczne: w ciągu 5 minut dziecko zostaje otoczone opieką, a w ciągu 15 - trafia pod fachową opiekę lekarzy. W diecezji sosnowieckiej okno życia działa także w Jaworznie. W całej Polsce takich miejsc jest - według Caritas - około 100.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum