Sosnowiec. W Centrum Pediatrii na etacie są roboty. Mierzą temperaturę, ćwiczą z pacjentami, opowiedzą też bajkę

Autor: oprac. JJ • Źródło: Rynek Zdrowia09 czerwca 2021 15:45

Roboty Nao, Sanbot i Pepper witają dzieci przy wejściu do Centrum Pediatrii w Sosnowcu. Mierzą temperaturę, ćwiczą z pacjentami, mogą też opowiedzieć dowcip czy bajkę.

Sosnowiec. W Centrum Pediatrii na etacie są roboty. Mierzą temperaturę, ćwiczą z pacjentami, opowiedzą też bajkę
Sympatyczne roboty pozwolą się dzieciom oswoić ze szpitalem. Fot. Materiały prasowe Centrum Pediatrii w Sosnowcu
  • Roboty wesprą personel Centrum Pediatrii w Sosnowcu m.in. w zakresie obsługi pacjentów w szpitalnej rejestracji, automatycznego pomiaru temperatury ciała czy podczas zajęć rehabilitacyjnych
  • Do tej pory testowane urządzenia swoją „służbę” rozpoczną oficjalnie 10 czerwca - są efektowne, przyjazne i mają wiele ciekawych funkcji, z pewnością będą cieszyć i bawić małych pacjentów
  • Roboty Nao będą uzupełnieniem i wsparciem zespołu fizjoterapeutów pracujących w szpitalu

Sześć, przyjaznych dzieciom robotów humanoidalnych, trafiło w tych dniach do Centrum Pediatrii w Sosnowcu. Te niezwykłe urządzenia oficjalnie rozpoczną służbę w placówce w czwartek 10 czerwca.

Pomogą dzieciom

Roboty Nao, Sanbot i Pepper będą wspierać personel Centrum Pediatrii w Sosnowcu m.in. w zakresie obsługi pacjentów w szpitalnej rejestracji, automatycznego pomiaru temperatury ciała czy podczas zajęć rehabilitacyjnych.

Urządzenia potrafią przypomnieć o przyjęciu leku, wyświetlić film czy zainicjować rozmowę wideo pacjenta z rodziną. Roboty mogą też instruować, jak zażywać leki i promować prawidłowe zachowania epidemiczne. Są również przydane w prowadzeniu e-porad.

Urządzenia były w ostatnich dniach testowane w Centrum Pediatrii, wzbudzając ogromny entuzjazm pacjentów.

- Nastawienie dziecka do terapii jest kluczowe, a nasze roboty są efektowne, przyjazne i mają wiele ciekawych funkcji, dlatego z pewnością będą cieszyć i bawić naszych małych pacjentów i oswajać ich ze szpitalem – mówi dr Andrzej Siwiec, prezes Centrum Pediatrii im. Jana Pawła II w Sosnowcu.

Dodał: - Pozyskanie robotów to kolejny etap wprowadzania w naszym szpitalu nowoczesnych rozwiązań informatycznych. Podążamy za zmianami technologicznymi i dostosowujemy je do potrzeb naszego szpitala i jego pacjentów.

Recepcyjne, edukacyjne i inspekcyjne

W Centrum Pediatrii pracować będą 3 modele robotów humanoidalnych - recepcyjne, inspekcyjne i edukacyjne.

Roboty recepcyjne (Pepeery) będą pełnić służbę w rejonie wejścia głównego do szpitala. Zadaniem pierwszego będzie pomiar temperatury pacjentów. Pepper będzie również udzielał informacji o usługach szpitala, godzinach przyjęć czy numerach telefonu w szpitalu. Drugi z tych robotów będzie pełnił rolę nawigatora. Dzięki zainstalowanym mapom obiektu skieruje pacjentów we właściwe miejsce w placówce.

Roboty inspekcyjne (Sanboty), dzięki zainstalowanym aplikacjom i plikom wideo, będą mogły z kolei udzielać pacjentom podstawowych e-porad. Będą też pełniły rolę asystentów pacjentów oraz personelu medycznego - będą przemieszczać się do poszczególnych miejsc w szpitalu, przekazując niezbędne informacje czy zalecenia, bez konieczności kontaktu międzyludzkiego.

Roboty edukacyjne (Nao) to jedyne w tym zestawieniu roboty chodzące. Zakres ruchu pozwala na ich zaprogramowanie w taki sposób, by mogły ćwiczyć z pacjentami podczas zajęć rehabilitacyjnych. Dzięki funkcjom naśladowania dzięków, wypowiadania sylab i słów świetnie sprawdzą się przy korekcji wad wymowy. Roboty Nao będą więc uzupełnieniem i wsparciem zespołu fizjoterapeutów pracujących w szpitalu.

Robot w szpitalu to wyzwanie

Jak mówi Łukasz Dudek z firmy Weegree, która dostarczyła urządzenia do Centrum Pediatrii w Sosnowcu, przygotowanie robotów do funkcjonowania w szpitalu było dużym wyzwaniem i wymagało sporo pracy.

- Jak dotąd nie tworzyliśmy tak rozbudowanych rozwiązań dla placówek medycznych. Samo programowanie robotów zajęło nam 2 miesiące. Proces uczenia się robotów ma charakter ciągły, dlatego będziemy je na bieżąco aktualizować i udoskonalać, by dobrze funkcjonowały w szpitalu i wspierały małych pacjentów - mówi Łukasz Dudek.

W Europie liderem wykorzystującym roboty humanoidalne w branży medycznej, głównie w domach pomocy społecznej, jest Belgia. Urządzenia takie działają także w Niemczech i Holandii. W Polsce z tej technologii korzystają m. in. niektóre banki, w branży medycznej Centrum Pediatrii jest jedna z pierwszych placówek korzystających z takich technologii.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum