×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Sosnowiec: Szpital im. św. Barbary ma już 25 lat

Autor: JJ, PAP/Rynek Zdrowia17 października 2013 14:00

W czwartek (17 października) w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 5 im. św. Barbary w Sosnowcu odbyła się z okazji jubileuszu 25-lecia istnienia placówki uroczysta gala, połączona z otwarciem kolejnej, już piątej, nowoczesnej sali operacyjnej, tym razem zlokalizowanej przy szpitalnym oddziale ratunkowym.

Sosnowiec: Szpital im. św. Barbary ma już 25 lat
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Kompleks diagnostyczno-operacyjny będzie wykorzystywany głównie do leczenia urazów wielonarządowych.

- W skali miesiąca leczymy od 12 do 20 takich pacjentów, są to pacjenci z całego województwa, najczęściej ofiary wypadków samochodowych, komunikacyjnych, górniczych - powiedziała PAP dyrektor szpitala, Iwona Łobejko.

Nowa sala została wyposażona w najnowocześniejsze rozwiązania teleinformatyczne. Z ich pomocą będzie można przesyłać na żywo obraz z sali operacyjnej do współpracującego ośrodka i konsultować zabiegi.

Zastosowano też rozwiązania techniczne ułatwiające personelowi sprawne transportowanie pacjentów oraz łatwiejszy dostęp do narzędzi podczas zabiegów. Ściany zostały wyłożone szkłem hartowanym, które raz w tygodniu wraz z całą salą będzie sterylizowane przy użyciu specjalistycznego urządzenia.

Modernizacja Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. św. Barbary w Sosnowcu rozpoczęła się w 2009 r. Powinna się zakończyć w 2018 r. W 2014 r. szpital chce uruchomić Śląskie Centrum Stanów Nagłych (m.in. oddziały udarowe i chirurgii naczyń) oraz zwiększyć liczbę łóżek na oddziale intensywnej opieki.Koszt wyposażenia sali to ponad 1,6 mln zł.

Jubileusz 25-lecia był okazją do podkreślenia znaczenia szpitala. Na ręce dyrektor Iwony Łobejko dla całej załogi życzenia i gratulację złożyli przedstawiciele władz województwa, samorządu a także innych szpitali. "Święta Barbara" to obecnie jedna z największych placówek medycznych w województwie śląskim.

Pierwszy pacjent trafił do szpitala, jeszcze wówczas "Górniczego", po dziesięciu latach jego budowy, w październiku 1988 roku. Szpital był budowany głównie z myślą o pomocy górnikom z wypadków w kopalniach. Dzisiaj pełni on m.in. rolę centrum urazowego dla woj. śląskiego.

Szpital cały czas rozwija się i inwestuje. W najbliższym czasie ma przejść kolejny etap informatyzacji. Ma on między innymi zminimalizować ryzyko błędu ludzkiego przy wydawaniu leków a pacjenci dzięki rozwiązaniom telemedycznym zyskają dostęp do najwybitniejszych specjalistów.

Szpital rocznie udziela porad prawie 90 tysiącom pacjnetów, 23 tys. jest tam hospitalizowanych, a kolejne 26 tys. zaopatrywanych jest w trybie nagłym w szpitalnym oddziale ratunkowym.

Na nowe inwestycje związane z informatyzacją przeznaczono prawie 12 mln zł z czego tylko cyfryzacja sal operacyjnych pochłonie ponad 1,5 mln zł, natomiast system automatycznej dystrybucji leków oraz jego integracja z systemem zarządzania to koszt ponad 7 mln zł.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze