Sosnowiec. Sąd zawiadomiony o dziecku znalezionym w oknie życia

Autor: oprac. KM • Źródło: Sosnowiec Nasze Miasto, PAP, Rynek Zdrowia21 czerwca 2021 16:13

20 czerwca ok. godz. 16.10 do okna życia prowadzonego przez sosnowieckie siostry karmelitanki trafił chłopiec. Teraz o jego losie ma zadecydować sąd.

Sosnowiec. Sąd zawiadomiony o dziecku znalezionym w oknie życia
Okno życia w Sosnowcu; FOT. Caritas Diecezji Sosnowieckiej
  • W niedzielę 20 czerwca w sosnowieckim oknie życia znaleziono chłopca
  • Dziecko zostało zbadane i było w dobrym stanie
  • Zgodnie z informacjami portalu sosnowiec.naszemiasto.pl miejski ośrodek pomocy społecznej miał już powiadomić sąd o dziecku

Jak podał portal sosnowiec.naszemiasto.pl, miejski ośrodek pomocy społecznej powiadomił sąd o dziecku znalezionym w oknie życia. Teraz urzędnicy czekają na decyzję sądu. Dziecko ma być w dobrym stanie, choć wciąż trwają badania.

Czwarte dziecko w oknie życia w Sosnowcu

- Dziecko przebywa w szpitalu na badaniach. My powiadamiamy sąd, który zadecyduje, co dalej z niemowlakiem. Po jego decyzji będziemy szukać dziecku rodziny zastępczej. W naszym pogotowiu rodzinnym mamy dużo dzieci, będziemy starali się więc umieścić to dziecko bezpośrednio w jakiejś rodzinie powiedział, cytowany przez portal Marek Kopczacki, rzecznik prasowy MOPS Sosnowiec.

Po ogłoszeniu przez sąd decyzji dziecko będzie mogło trafić do rodziny zastępczej.

To już czwarte dziecko znalezione w istniejącym od 12 lat sosnowieckim Oknie Życia, powstałym z inicjatywy diecezjalnej Caritas. Pierwsze dziecko znalazło tam bezpieczne schronienie trzy lata temu - 19 marca 2018 r. Był to zdrowy noworodek; chłopiec nie miał jeszcze odciętej pępowiny, zajęli się nim lekarze. Odtąd znaleziono tam jeszcze dwóch chłopców i jedną dziewczynkę.

Sygnał słyszalny tylko dla dyżurującej siostry pielęgniarki

Sosnowieckim oknem opiekują się siostry karmelitanki. W informacji na stronie sosnowieckiej Caritas przypomina się, że okno może być szansą dla dziecka, którego matka podczas ciąży znalazła się w trudnej sytuacji albo np. ukrywa ciążę, nie chce lub nie może rodzić w szpitalu, a następnie skorzystać z możliwości zrzeczenia się praw rodzicielskich.

W informacji Caritas o sosnowieckim oknie napisano, że po położeniu w nim dziecka nadawany jest sygnał słyszalny tylko dla dyżurującej siostry pielęgniarki. Ta schodzi wtedy do pokoju, w którym jest okno, wyłącza sygnał i sprawdza, czy w oknie jest niemowlę. Jeżeli tak, siostra sprawdza godzinę, wyjmuje kołyskę z niemowlęciem z okna i kładzie na stole do przewijania, oceniając pobieżnie stan noworodka.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze