Sosnowiec. Dziecko w oknie życia. To kilkutygodniowy chłopiec. Został znaleziony w niedzielę

Autor: PAP • Źródło: PAP21 czerwca 2021 06:40

Dziecko w oknie życia w Sosnowcu. To kilkutygodniowy chłopiec. Alarm w oknie życia odezwał się w niedzielę po godzinie 16.  - Dziecko jest zadbane, trafiło do szpitala na badania – poinformowała diecezja sosnowiecka.

Okno życia w Sosnowcu/Fot. Caritas Diecezji Sosnowieckiej
  • Do okna życia u sióstr karmelitanek w Sosnowcu trafiło w niedzielę po południu kilkutygodniowe dziecko
  • To zadbany chłopczyk. Trafił do szpitala na szczegółowe badania - powiedział Mikołaj Wójtowicz z biura prasowego diecezji sosnowieckiej
  • To czwarte dziecko znalezione w sosnowieckim Oknie Życia, które od 12 lat prowadzone jest przez Caritas Diecezji Sosnowieckiej

Alarm w oknie życia prowadzonym przez Caritas Diecezji Sosnowieckiej i znajdującym się u sióstr karmelitanek w Sosnowcu, odezwał się w niedzielę, 20 czerwca, około godz. 16.10.

Chwilę później w oknie znaleziono kilkutygodniowego chłopca. - Dziecko jest zadbane, trafiło do szpitala na badania – poinformowała diecezja sosnowiecka.

Czwarte dziecko w oknie życia w Sosnowcu

To już czwarte dziecko znalezione w istniejącym od 12 lat sosnowieckim Oknie Życia, powstałym z inicjatywy diecezjalnej Caritas. Pierwsze dziecko znalazło tam bezpieczne schronienie trzy lata temu - 19 marca 2018 r. Był to zdrowy noworodek; chłopiec nie miał jeszcze odciętej pępowiny, zajęli się nim lekarze. Odtąd znaleziono tam jeszcze dwóch chłopców i jedną dziewczynkę.

Sosnowieckim oknem opiekują się siostry karmelitanki. W informacji na stronie sosnowieckiej Caritas przypomina się, że okno może być szansą dla dziecka, którego matka podczas ciąży znalazła się w trudnej sytuacji albo np. ukrywa ciążę, nie chce lub nie może rodzić w szpitalu, a następnie skorzystać z możliwości zrzeczenia się praw rodzicielskich.

W informacji Caritas o sosnowieckim oknie napisano, że po położeniu w nim dziecka nadawany jest sygnał, słyszalny tylko dla dyżurującej siostry pielęgniarki. Ta schodzi wtedy do pokoju, w którym jest okno, wyłącza sygnał i sprawdza, czy w oknie jest niemowlę. Jeżeli tak, siostra sprawdza godzinę, wyjmuje kołyskę z niemowlęciem z okna i kładzie na stole do przewijania, oceniając pobieżnie stan noworodka.

W diecezji sosnowieckiej okno życia działa także w Jaworznie

Następnie siostra dzwoni na pogotowie, zgłaszając potrzebę przyjazdu karetki do ratowania noworodków, tzw. "N", przedstawia ocenę stanu zdrowia noworodka i telefonicznie prosi kogoś o otwarcie wejścia pracownikom pogotowia. Do czasu przyjazdu ratowników nie traci kontaktu wzrokowego z dzieckiem, ew. wykonując podstawowe czynności pielęgnacyjne.

Po przekazaniu dziecka grupie ratowniczej siostra zapisuje godzinę otwarcia okna, płeć dziecka, pobieżnie oceniony jego wygląd, godzinę przyjazdu karetki i przejęcia dziecka. Następnego dnia powiadamiany jest ośrodek adopcyjny, który dalej pilotuje proces prawny adopcji dziecka.

Caritas zapewnia, że w oknie życia można bezpiecznie zostawić dziecko, nie narażając go na śmierć lub inne niebezpieczeństwa. W ciągu 5 minut dziecko zostaje otoczone opieką, a w ciągu 15 - trafia pod fachową opiekę lekarzy. W diecezji sosnowieckiej okno życia działa także w Jaworznie.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum