Sondaż: rośnie sprzeciw wobec orzeczenia TK w sprawie aborcji

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 10 lutego 2021 09:37

Ponad 70 proc. badanych chciałoby łagodniejszego prawa aborcyjnego w stosunku do tego, które obowiązuje od momentu publikacji wyroku TK.

Sondaż: rośnie sprzeciw wobec orzeczenia TK w sprawie aborcji
Widać znaczący wzrost przyzwolenia na zabieg nie tylko w sytuacjach przewidzianych w kompromisie aborcyjnym Fot. Archiwum

Jak podaje w środę "Dziennik Gazeta Prawna", powołując się na wyniki sondażu United Surveys dla "DGP" i radia RMF FM, zdaniem 40,8 proc. badanych dostęp do zabiegu aborcyjnego powinien zostać ułatwiony także w innych sytuacjach niż było to przed wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego.

Kolejne 31,8 proc. badanych chciałoby przywrócenia stanu sprzed wyroku. W opinii 15,2 proc. badanych obecny stan powinien pozostać bez zmian. Jedynie 3,7 proc. badanych uważa, że dostęp do aborcji powinien jeszcze zostać ograniczony. 8,5 proc. badanych nie ma zdania w tej sprawie.

"Choć nie można mówić o zasadniczym przełomie, to badanie pokazuje, że zwłaszcza wśród młodszych wyborców i elektoratów partii opozycyjnych przeważa pogląd o konieczności odejścia nie tylko od orzeczenia TK, lecz także wcześniejszego kompromisu aborcyjnego. Z drugiego badania, w którym pytamy o zgodę na aborcję w poszczególnych przypadkach, wynika znaczący wzrost przyzwolenia na zabieg nie tylko w sytuacjach przewidzianych w kompromisie aborcyjnym, ale też na tzw. aborcję na życzenie. Zgadza się na nią 29 proc. pytanych, a wśród najmłodszych ankietowanych - już ponad 34 proc." - podaje "DGP".

Sondaż United Surveys wykonano 5 lutego 2021 r.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum