×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Sondaż: nie widać poprawy w ochronie zdrowia, z własnej kieszeni Polacy wydają 40 mld zł

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia04 września 2018 10:45

Większość Polaków nie dostrzega zmian w dostępie do opieki medycznej. Rocznie na ochronę zdrowia wydają z własnej kieszeni ok. 40 miliardów złotych.

Sondaż: nie widać poprawy w ochronie zdrowia, z własnej kieszeni Polacy wydają 40 mld zł
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Jak wynika z najnowszego sondażu przeprowadzonego przez IBRIS na zlecenie Rzeczpospolitej aż 23 procent badanych ocenia, że ich dostęp do opieki medycznej pogorszył się w ostatnim roku, 64 procent twierdzi, że się nie zmienił, a tylko 5 procent uważa, że nastąpił na tym polu postęp.

Wśród mieszkańców metropolii powyżej 500 tys. mieszkańców jest najmniej  zarówno tych, którzy dostrzegają poprawę (2 proc.), jak i tych, którzy obserwują pogorszenie (21 proc). Za to w najmniejszych miejscowościach i na wsiach te rozbieżności są spore ( na poprawę wskazuje 6 proc., na pogorszenie 27 proc.).

Badania wskazują, że Polacy rocznie wydają na prywatne usługi medyczne ok. 40 miliardów złotych. Według analiz  GUS obejmujących rok 2016 wydajemy na  "zdrowie" ok. 61 zł na osobę miesięcznie.

Wbrew pozorom grupą wydającą najwięcej na zdrowie nie są seniorzy, co mogłoby wskazywać na to, że system gwarantuje im w miarę bezpłatną opiekę. W grupie wydającej najwięcej znaleźli się najmłodsi respondenci (18-24 lata).

Więcej: www.rp.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze