Soki, herbaty, czerwone wino: co pić, aby zachować zdrowie?

Autor: Nauka w Polsce/Rynek Zdrowia • • 15 maja 2015 10:28

Jak podaje serwis Nauka w Polsce, aktywność przeciwutleniającą soków, napojów, herbaty i win można było zbadać na Pikniku Naukowym na stoisku Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie.

Soki, herbaty, czerwone wino: co pić, aby zachować zdrowie?
Fot. Archiwum

Przeciwutleniacze to związki, które pomagają chronić nasz organizm przed infekcjami i poważnymi chorobami, w tym rakiem. Im więcej ich spożywamy, również w napojach, tym większa szansa na dłuższe życie w dobrej kondycji.

Aby sprawdzić zawartość przeciwutleniaczy w wybranych napojach, naukowcy z Olsztyna przeprowadzali prostą reakcję chemiczną. Do probówek z próbkami dodawali syntetycznego rodnika o fioletowym zabarwieniu. Widzowie zostali poinformowani, że jeśli barwa zmieni się na żółtą, oznacza to, że napój jest ''zdrowy''.

Jak pokazały doświadczenia, popularny napój jabłkowy nie daje zmiany koloru i nie ma w nim przeciwutleniaczy. Zupełnie inaczej jest w przypadku zielonej herbaty, która bardzo szybko odbarwiła rodnik. Obecność przeciwutleniaczy wykazano w ręcznie wyciskanym soku pomarańczowym, lekkie odbarwienie dało się zaobserwować w probówkach z nektarami owocowymi.

Więcej: www.naukawpolsce.pap.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum