Soczewki kontaktowe wyrzucane w łazience, to zły pomysł

Autor: PAP-Nauka w Polsce/Rynek Zdrowia • • 27 kwietnia 2019 19:33

Rocznie do Bałtyku trafia 1,5 tony soczewek kontaktowych. Akcja "Otwórz Oczy Na Naturę" ma zwrócić uwagę na niewłaściwy sposób ich wyrzucania i ograniczyć zatruwanie środowiska przez osoby, które spłukują zużyte soczewki w umywalce lub toaleci

Soczewki kontaktowe wyrzucane w łazience, to zły pomysł
Rocznie do Bałtyku trafia 1,5 tony soczewek kontaktowych. Fot. Marco Verch/Flickr (CC BY 2.0)

- Chodzi o to, aby nie wyrzucać soczewek kontaktowych do kanalizacji. To najgorszy sposób na pozbycie się zużytych soczewek. Po spłukaniu dostają się do oczyszczalni ścieków, potem do rzek i mórz. Stamtąd mogą już łatwo trafić do łańcucha pokarmowego ryb i owoców morza, a finalnie wylądować na naszych stołach i w naszym organizmie - tłumaczy Jacek Szkólski, pomysłodawca akcji i absolwent Wrocławskiego Uniwersytetu Ekonomicznego.

Jak czytamy w informacji prasowej przesłanej przez organizatorów akcji, soczewki z rur ściekowych wpadają do oczyszczalni ścieków. Tam poddawane są oczyszczaniu, ale w procesie filtracji nie zawsze udaje się je wychwycić.

Jak tłumaczy Adam Gołębiewski, ekspert z Izby Gospodarczej "Wodociągi Polskie", nawet gęste kraty, które mają zatrzymać zanieczyszczenia, nie są w stanie oddzielić tak drobnych kawałków soczewek. Ostatecznie ich fragmenty trafiają do morza. W samym Bałtyku rocznie ląduje 1,5 tony zużytych przez Polaków soczewek kontaktowych.

- Ludzie, często nieświadomie, zatruwają środowisko, wyrzucając zużyte soczewki kontaktowe do umywalki lub toalety - tłumaczy optometrysta Laura Wanzel.

Organizatorzy akcji "Otwórz Oczy Na Naturę" chcą zmienić złe nawyki Polaków i nakłonić ich, aby znaleźli bezpieczniejsze dla natury miejsce na zużyte soczewki.

Więcej: PAP-Nauka w Polsce

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum