Smoleńsk: załoga miała lądować wbrew poleceniom wieży

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 10 kwietnia 2010 20:47

Zapisy z rozmów z załogą samolotu potwierdzają, że Tu-154M lądował na lotnisku w Smoleńsku wbrew zaleceniom kontrolera lotów.

Przedstawiciel rosyjskiej Prokuratury Generalnej Aleksandr Bastrykin podczas spotkania z premierem Władimirem Putinem dodał, że odnaleziono już wszystkie ciała ofiar katastrofy, a na miejscu ciągle pracuje 60 śledczych.

Wcześniej generał Aleksandr Aloszyn, że gdy załoga nie wykonała polecenia kontrolera lotów, kilkakrotnie nakazano jej skierowanie maszyny na lotnisko zapasowe.

– Mimo to załoga wciąż obniżała lot, co, niestety, zakończyło się tragicznie. Samolot Tu-154M z prezydentem Polski na pokładzie w odległości 50 km wszedł do strefy i przez szefa lotów został poinformowany o złych warunkach atmosferycznych w rejonie planowanego lądowania. Zarekomendowano mu, by udał się na lotnisko zapasowe. Załoga podjęła decyzję, że wykona podejście do lądowania, a później zdecyduje, czy lądować, czy też lecieć na lotnisko zapasowe. – powiedział Aloszyn.

Aloszyn dodał, że nie jest to sprzeczne z międzynarodową praktyką. Ostateczną decyzję o lądowaniu bądź udaniu się na lotnisko zapasowe podejmuje kapitan samolotu.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum