Służbowa moda pielęgniarek - może w Walii, ale nie u nas

Autor: pielegniarki.info, PP/Rynek Zdrowia • • 27 kwietnia 2010 13:36

Pielęgniarki i położne w zachodniej Walii jako pierwsze zaczynają nosić ujednolicone stroje służbowe.

Dorota Gardias mówi, że pielęgniarki nie rozmyślają o służbowej modzie - mają ważniejsze problemy do rozwiązania.

Pielęgniarki w zależności od funkcji przywdziały podobne, ale nie takie same uniformy. Pielęgniarki oddziałowe – granatowe, pielęgniarki ze specjalizacją – ciemnoniebieskie, pielęgniarki – jasnoniebieskie, a położne – ciemnogranatowe.

Jak wyjaśniają pomysłodawcy, celem tego przedsięwzięcia jest ułatwienie pacjentowi rozpoznawania personelu pracującego w szpitalach. Według badań przeprowadzonych na potrzeby raportu „Free to Lead Free to Care” przez grupę ekspertów powołanych przez Zgromadzenie Ogólne Walii wynika, że większość z pacjentów lub rodzin pacjentów czuje się zagubiona przebywając w szpitalach. Chodzi głównie o kolory uniformów, które przypisane są do poszczególnych stanowisk pracy. Zmieniając szpital pacjent jest zdezorientowany, gdyż stosowane tam są zupełnie inne stroje.

Walia jest pierwszą częścią Wielkiej Brytanii, w której wprowadzono ten pomysł. Odpowiednie zmiany w innych częściach kraju zostaną wprowadzone w ciągu najbliższych kilku miesięcy. Jak mówi Rosemary Kennedy główna przełożona pielęgniarek Walii „jest niezwykle ważne, że pacjenci mają pełne zaufanie do zawodu pielęgniarki. Nowe jednolite stroje na terenie całego kraju pomoże usunąć strach i zagubienie pacjentów, którzy zmuszeni są do zmiany szpitala.”

W Walii pracuje 36 000 pielęgniarek i położnych. Jak się szacuje koszt zmiany strojów służbowych wyniesie około 1,4 mln GBP (6,23 mln PLN) i zostanie pokryty przez rząd.

Dorota Gardias, przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych. W rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl stwierdziła, że szanuje rozwiązania innych krajów, chociaż dzielenie kolorami pielęgniarek ze specjalizacją, od tych które takowej nie mają mocno ją dziwi.

– Uważam jako związkowiec, że stroje pielęgniarek powinny być białe, schludne. Mamy jednak na tyle ważniejszych tematów, że nie dyskutujemy na temat uniformów. Można jedynie pochylić się nad strojem galowym, bo takiego nie posiadamy. Na ostatnie uroczystości pogrzebowe szyłyśmy specjalnie białe mundurki, do tego czarne peleryny a także miałyśmy czepki. Dzięki temu wyglądałyśmy elegancko, a jednocześnie byłyśmy rozpoznawalne – powiedziała nam Dorota Gardias.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum