Słubice: ze szpitala ewakuowano pacjentów

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 25 maja 2010 14:01

We wtorek (25 maja) pacjenci musieli opuścić budynek Szpitala Powiatowego SP ZOZ w Słubicach.

W słubickim szpitalu wody Odry mogą zagrozić pomieszczeniom na parterze.

Powodem ch ewakuacji jest niskie położenie szpitala i zagrożenie zalania jego dolnych kondygnacji podczas przechodzenia fali kulminacyjnej na Odrze.

Słubicki szpital znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie korony wałów Odry. Podwyższony poziom rzeki może spowodować, że wody gruntowe dostaną się do jego piwnic, w których znajduje się m.in. sterylizatornia, fizykoterapia, ale przede wszystkim transformatorownia.

W obliczu zagrożenia, związanego z możliwością odcięcia zasilania, dyrekcja szpitala postanowiła ograniczyć działalność lecznicy. Ze szpitala zostali wypisani pacjenci, których stan zdrowia jest stabilny i na to pozwalał. Osoby wymagające dalszego leczenia zostały przewiezione do lecznic w Sulęcinie i Gorzowie - poinformowała PAP Katarzyna Lebiotkowska, dyrektor placówki.

– Mieliśmy dużo czasu, by spokojnie przeprowadzić zaplanowane działania. Obecnie szpitalne oddziały są już puste – powiedziała Lebiotkowska. Jak dodała, nadal pracuje szpitalny oddział ratunkowy, a na pozostałych oddziałach dyżurują lekarze w celu udzielania pomocy ambulatoryjnej. Dopiero w przypadku konieczności całkowitego odłączenia zasilania, szpital całkowicie wstrzyma działalność.

W poniedziałek szpital wstrzymał wykonywanie wszystkich zabiegów operacyjnych i przyjęć, odbywających się w trybie planowym. Do wtorku trwało przenoszenie pacjentów do innych lecznic.

W środę zostaną zamknięte poradnie, a nowe terminy przyjęć w poradniach będą wyznaczone najwcześniej 1 czerwca br. We wtorek cały sprzęt z najniższego poziomu budynku jest wynoszony na wyższe kondygnacje, a same pomieszczenia w piwnicach są zabezpieczane przed zalaniem.

Według ostatnich prognoz fala kulminacyjna przemieszczająca się Odrą ma dotrzeć do Słubic w nocy z 28 na 29 maja. Specjaliści szacują, że rzeka osiągnie wówczas poziom 590-600 cm, przy stanie alarmowym określonym na 370 cm. Woda powinna jednak zostać między wałami.

Więcej informacji także na stronie SP ZOZ Słubice.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum