Słowacja otwiera granice. Czechy zaostrzają zasady wjazdu z Polski. Bez paszportu covidowego ani rusz

Autor: oprac. JPP • Źródło: Rynek Zdrowia09 lipca 2021 08:59

Słowacja od 9 lipca otwiera wszystkie przejścia graniczne – poinformowała w mediach społecznościowych Ambasada Słowacji w Polsce. Jak informują przedstawiciele ambasady na przejściach pierwszej i drugiej kategorii będą prowadzone stałe kontrole

Granica Słowacja. Od 9 lipca wszystkie przejścia graniczne z Polską są otwarte/Fot. Shutterstock
  • Od 9 lipca Słowacja otwiera granice. Dostępne będą zamknięte od 5 lipca przejścia graniczne
  • Utrzymane zostają wzmożone kontrole, a słowacka policja będzie sprawdzała paszporty covidowe
  • Spore zmiany obowiązują od 9 lipca również na granicy polsko-czeskiej. Tu zasady wjazdu z Polski do Czech mocno zaostrzono. Wjazd jest możliwy, ale po spełnieniu jednego z trzech warunków

Słowacja otwiera granice od 9 lipca

Od piątku, 9 lipca, Słowacja otwiera wszystkie przejścia graniczne na granicy z Polską. O decyzji w tej sprawie poinformowała w mediach społecznościowych Ambasada Słowacji w Polsce.

- Stałe kontrole będą przeprowadzane na wszystkich głównych przejściach granicznych I. oraz II. kategorii. Na mniejszych przejściach III. kategorii prowadzone będzie regularne monitorowanie przestrzegania obowiązków kwarantanny – zapowiadają przedstawiciele ambasady.

Czytaj koniecznie: Nowe zasady kwarantanny po powrocie do Polski. Od 1 lipca zmieniły się przepisy ZASADY, TERMINY

Na granicy słowackiej konieczny paszport covidowy

Aby zapewnić płynny ruch, słowacka policja apeluje do osób, które planują przekroczyć polsko-słowacką granicę o przygotowanie niezbędnych dokumentów, potwierdzeń oraz urządzeń mobilnych z cyfrowymi formularzami potwierdzeń.

Dodajmy, że przy wjeździe do Słowacji obowiązkowa jest rejestracja na stronie  korona.gov.sk/ehranica oraz potwierdzenie szczepienia.

Co istotne słowacka policja sprawdza na granicy paszporty covidowe, czyli Unijny Certyfikat COVID-19.

Sprawdź: Paszport covidowy - jak pobrać Certyfikat COVID-19? Gdzie jest konieczny?

Przypomnijmy: Słowacja zamknęła część przejść granicznych z Polską na początku tego tygodnia – w poniedziałek, 5 lipca. Decyzja, motywowana obawami przed czwartą falą pandemii i wariantem Delta, wywołała jednak falę protestów i niezadowolenia. Ostatecznie Słowacja wycofała się z tego pomysłu, ale utrzymała zaostrzone kontrole na granicy z Polską.

Czytaj więcej: Jedziesz na wakacje za granicę? Sprawdź obostrzenia. Kary za brak maseczki to nawet kilkaset euro

Czechy - granica. Od 9 lipca zaostrzenie zasad wjazdu

To niejedyna zmiana na południowej granicy Polski. Również od 9 lipca obowiązują zaostrzone zasady wjazdu z Polski do Czech. Poinformowała o nich na Twitterze polska Ambasada w Pradze.

Konieczne jest zaświadczenie o przyjęciu dwóch dawek szczepionki na COVID-19, przebyciu choroby, albo negatywny test na koronawirusa

Od 9 lipa, aby wjechać z Polski do Czech konieczne jest:

  • zaświadczenie o przyjęciu 2 dawek szczepionki na COVID-19 lub
  • zaświadczenie o przechorowaniu COVID-19 lub
  • wykonanie testu z rejestracją online (https://plf.uzis.cz) – test antygenowy ważny 48 godz. lub PCR ważny 72 godz. (z obowiązku zwolnione są dzieci do 5 roku życia.

Jak podaje ambasada bez ograniczeń odbywa się tranzyt z Polski przez Czechy do 12 godzin od momentu przekroczenia granicy.

Czytaj więcej: Od dziś zaostrzone zasady wjazdu z Polski do Czech

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum