Śląskie: wkrótce automatyczne defibrylatory w autobusach na liniach lotniskowych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 24 marca 2019 17:36

Na przełomie marca i kwietnia w autobusach uruchamianych przez Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię linii na lotnisko Katowice pojawią się automatyczne defibrylatory. Mogące ratować życie urządzenia pracują w sposób, który umożliwia ich obsługę także przez osoby nieprzeszkolone.

Śląskie: wkrótce automatyczne defibrylatory w autobusach na liniach lotniskowych
Urządzenia są na tyle proste w obsłudze, że mogą być używane również przez osoby bez przeszkolenia medycznego. Fot. archiwum (zdj. ilustracyjne)

Jak wynika z informacji ze stron Zarządu Transportu Metropolitalnego poświęconych zamówieniom, 15 defibrylatorów AED (Automated External Defibrylator - zautomatyzowany defibrylator zewnętrzny - PAP) kupiono pod kątem linii lotniskowych za 58,3 tys. zł brutto (wraz z przeszkoleniem kierowców pod kątem ich obsługi).

Jak podał ZTM, wykonawca dostarczył już wszystkie defibrylatory, a obecnie trwają jeszcze formalności, związane m.in. z kwestią ubezpieczenia urządzeń. W połowie najbliższego tygodnia szkolenie z ich obsługi przejdą wszyscy kierowcy, którzy na co dzień jeżdżą autobusami czterech linii lotniskowych.

Na przełomie marca i kwietnia br. defibrylatory mają trafić do pojazdów. Na autobusach pojawią się naklejki z informacją, że wewnątrz znajdują się urządzenia, które mogą pomóc uratować komuś życie.

Według informacji GZM defibrylator AED analizuje rytm pracy serca poszkodowanego i podejmuje decyzję o tym, czy jest konieczna defibrylacja. Urządzenia są na tyle proste w obsłudze, że mogą być używane również przez osoby bez przeszkolenia medycznego. Dotąd takie urządzenia nie były dostępne w pojazdach ZTM.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum