Śląskie: w bytomskim przedszkolu szyją pościel dla szpitala pediatrycznego

Autor: Anna Gomułka - PAP/Rynek Zdrowia • • 19 lutego 2018 19:34

Kolorowe prześcieradła oraz rożki i kokony dla niemowląt szyją od poniedziałku wolontariusze w bytomskim Przedszkolu Niepublicznym "Tika". Akcja potrwa do piątku. Kolorowa pościel trafi do Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach.

Plan zakłada uszycie 100 dziecięcych prześcieradełek oraz 80 kolorowych rożków dla noworodków Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

- Szpitalna pościel szybko się zużywa, z reguły są to proste wzory dostępne na rynku. W ramach tej akcji postawiliśmy na kolor. Pobyt w szpitalu, kiedy zagrożone jest życie dziecka, to jedno z najbardziej stresujących doświadczeń w życiu. Ładna pościel czy pomalowane na wesoło ściany pozwalają łatwiej znieść ten stres dziecku i rodzicom - mówiła PAP psycholog z Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach Joanna Perlak-Piątek.

- To kolejny społeczny projekt, w który się zaangażowaliśmy. Nie musieliśmy specjalnie zachęcać rodziców czy nauczycieli do pomocy - wszyscy jesteśmy wrażliwi na potrzeby chorych dzieci - zapewniła dyrektor Przedszkola Niepublicznego Tika z Oddziałami Integracyjnymi i Specjalnymi w Bytomiu Anna Stajno.

Do maszyn do szycia zasiedli nauczyciele oraz rodzice przedszkolaków. Swój udział w akcji zapowiedziały też osoby spoza przedszkola, wciąż zgłaszają się kolejni wolontariusze. - Przyda się każda para rąk do pracy. Jeśli ktoś nie potrafi szyć na maszynie, na pewno pomoże nam w krojeniu, wycinaniu i wypychaniu uszytej pościeli - zaznaczyła Joanna Piątek-Perlak.

Plan zakłada uszycie z dostarczonych przez przedszkole materiałów 100 dziecięcych prześcieradełek oraz 80 kolorowych rożków dla noworodków. Z myślą o dzieciach urodzonych przedwcześnie wolontariusze uszyją też 50 gniazdek-kokonów.

Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka im. Jana Pawła II to jeden z największych szpitali dziecięcych w Polsce. Funkcjonuje w nim 17 oddziałów szpitalnych, na bazie których działa 8 klinik Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Rocznie placówka przyjmuje na oddziały ok. 17 tysięcy pacjentów.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum