Śląskie: seniorzy w ramach muzykoterapii wystąpią z zespołem rockowym

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 03 czerwca 2017 13:21

Seniorzy na zakończenie rocznego cyklu zajęć z muzykoterapii wystąpią na scenie z zespołem rockowym; zabrzmią takie przeboje jak "Płonie stodoła" Czesława Niemena, "Orła cień" Varius Manx czy "Historia pewnej znajomości" Czerwonych Gitar.

Śląskie: seniorzy w ramach muzykoterapii wystąpią z zespołem rockowym
FOT. Shutterstock

Koncert odbędzie się w niedzielę (4 czerwca) w Filharmonii Śląskiej w Katowicach. Tam też prowadzone są zajęcia muzykoterapeutyczne dla seniorów; regularne spotkania odbywają są dwa razy w miesiącu.

Do koncertu wieńczącego tegoroczny cykl seniorzy przygotowywali się od jesieni. Pod okiem muzykoterapeutki Sary Knapik-Szwedy najpierw ustalali repertuar, potem opracowywali koncepcje aranżacji i uczyli się piosenek. W kwietniu spotkali się z członkami zespołu TABband i rozpoczęli wspólne próby. Efekt będzie można usłyszeć w niedzielę.

Jak podkreśliła Knapik-Szweda, z punktu widzenia muzykoterapii od samego koncertu ważniejszy jest cały proces jego przygotowywania oparty m.in. na budowaniu relacji, współpracy, zaangażowaniu.

- Chciałam maksymalnie zaktywizować tych seniorów i przekonać, że wiek 65+ nie oznacza siedzenia w domu. Podczas zajęć pokazujemy, że mogą oni jeszcze wiele zrobić i osiągnąć. Ostatnio jedna z seniorek powiedziała mi wprost, że nie spodziewała się, że w swoim życiu wystąpi na koncercie w Filharmonii Śląskiej i to z zespołem rockowym - powiedziała terapeutka.

Jej zdaniem, ważnym elementem muzykoterapii jest też łączenie środowisk. "Przyznam, że początkowo bałam się zestawienia ze sobą seniorów i muzyków z zespołu rockowego, ale okazało się, że muzyka znakomicie połączyła te dwa, mogłoby się wydawać, skrajne środowiska" - podkreśliła Knapik-Szweda.

Dzięki zajęciom między seniorami zawiązały się też relacje. - Jeszcze we wrześniu praktycznie nikt się nie znał, a teraz wszyscy są bardzo zżyci - zaznaczyła terapeutka.

- Seniorzy są też niezwykle zaangażowani, przeżywają to, bardzo się starają, nawet gdy próby trwały czasem po 2-2,5 godziny. Z drugiej strony widać, że ze śpiewania mają dużą frajdę - dodała.

Podczas niedzielnego koncertu wystąpi ok. dziesięcioosobowa grupa seniorów. Wraz z zespołem TABband wspólnie wykonają rockowe aranżacje takich polskich hitów jak "Orła cień" Varius Manx, "Płonie stodoła" Czesława Niemena, "Historia pewnej znajomości" Czerwonych Gitar, "Pięknie żyć" Ryszarda Rynkowskiego, a także polską wersję "Hallelujah" Leonarda Cohena. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum