Śląskie: ruszyła infolinia wspierająca bezdomnych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 01 listopada 2019 11:26

Pod numerem 987 ruszyła w piątek (1 listopada) w woj. śląskim infolinia dla osób bezdomnych - podało obsługujące ją Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach.

Śląskie: ruszyła infolinia wspierająca bezdomnych
Bezdomni są narażeni na hipotermię. Fot. archiwum

Infolinia będzie działać od 1 listopada do końca marca przyszłego roku - całodobowo, w każdym dniu tygodnia, obejmując swym zasięgiem całe województwo śląskie. Dzwoniący otrzymają adresy noclegowni, ogrzewalni oraz innych punktów pomocy doraźnej.

- Kto może dzwonić pod ten numer? Każdy, kto wie, że dana osoby potrzebuje pomocy, jak również każdy, kto zna miejsce przebywania osób bezdomnych. Odpowiednie służby zostaną o tym natychmiast poinformowane - zapewnił wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

- Z roku na rok można zauważyć coraz więcej zgłoszeń pod numer 987. W ostatnim sezonie zimowym było ich 371 - dla przykładu w 2010 r. takich telefonów odebrano 198 - dodał wojewoda.

Najczęściej na numer infolinii dzwoniły osoby postronne, które zgłaszały, iż w mroźne noce ktoś przebywa na przystankach autobusowych, w piwnicach, altanach czy pustostanach. Zdarzały się pytania o pomoc socjalną dla osób będących w trudnej sytuacji materialnej czy oferty pomocy materialnej dla potrzebujących. Ale dzwonili także bezpośrednio sami bezdomni, którzy dopytywali o możliwość noclegu. Być może dzięki tym zgłoszeniom udało się uratować komuś życie - wskazują urzędnicy.

- Dlatego też staramy się, aby społeczeństwo zapamiętało prosty numer 987 poprzez jego rozpowszechnianie w samorządach, wśród służb mundurowych i w ośrodkach pomocowych. Rozwieszamy także plakaty z tą informacją w OPS, na dworcach PKP i autobusowych, w ośrodkach zdrowia, urzędach - wyjaśniła rzeczniczka wojewody śląskiego Alina Kucharzewska. 

Przypomnijmy, że nocą z 31 października na 1 listopada np. na Śląsku temperatura spadła o kilka stopni poniżej zera. Bezdomni są narażeni na hipotermię.

Pierwszy przypadek hipotermii w tym sezonie odnotowali w środę (30 października) ratownicy medyczni z Łodzi. Tuż po godz. 6.00 ratownicy medyczni zostali wezwani na ul. Kilińskiego, do ok. 50-letniej kobiety. Na miejscu zastali siedzącą na chodniku kobietę z zaburzeniami świadomości. Jej tętno było słabo wyczuwalne, a temperatura ciała - mierzona z błony bębenkowej ucha - sięgała 25 st. C. Pacjentka została ogrzana i przewieziona do szpitala.

PAP - Anna Gumułka

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum