Śląskie: rowerowy rajd pacjentów po przeszczepie serca

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 07 czerwca 2013 13:02

Ok. 30 osób, w tym byli pacjenci Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, wsiadło w piątek (7 czerwca) na rowery, żeby w drodze z Zabrza do Krakowa promować kampanię "Tak dla transplantacji". Tegoroczny rajd odbywa się pod hasłem "Po zdrowie na rowerze".

- Tegoroczny rajd jest poświęcony rozpoczynającej się w piątek (7 czerwca) XX Międzynarodowej Konferencji Kardiologicznej oraz Rafałowi, Małgosi, i Grzesiowi, którzy czekają na drugie serce w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu - powiedziała PAP Alicja Chachaj, członek zarządu Fundacji Śląskiego Centrum Chorób Serca.

W drodze do Krakowa uczestnicy rajdu będą popularyzować ideę transplantacji oraz zdrowego stylu życia. - Rajd odbywa się po raz dziewiąty. Pierwszy był pielgrzymką dziękczynną do Częstochowy, dziękowaliśmy za darowane serce - powiedziała Chachaj.

W peletonie jadą osoby, którym wykonano przeszczep serca, a także m.in. pielęgniarka z oddziału transplantologii, chirurg, rodziny pacjentów. - Rajdy zwiększają świadomość społeczeństwa, ludzie coraz więcej wiedzą o przeszczepach. Mają okazję zobaczyć, że osoby po przeszczepie wracają do normalnego życia, uprawiają sport, chodzą do szkoły, bawią się, studiują. Wśród osób po przeszczepie mamy m.in. młodą osobę, która właśnie zdała maturę, studenta oraz kobietę, która urodziła drugie dziecko - dodała Chachaj.

Trasa peletonu prowadzi na Rynek Główny w Krakowie - przez Dąbrowę Górniczą, Trzyciąż, Imbramowice. Tam, w niedzielę (9 czerwca), byli pacjenci z Zabrza będą zachęcać do wypełniania oświadczeń woli dawcy organów oraz promować Kampanię "Tak dla transplantacji".

W 2010 roku śląskie centrum obchodziło 25. rocznicę wykonania pierwszego przeszczepu serca w Polsce. Dokonał tego 5 listopada 1985 r. ówczesny kierownik zabrzańskiego Wojewódzkiego Ośrodka Kardiologii prof. Zbigniew Religa.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum