Śląskie: porozumienie ws. powołania muzeum historii medycyny w Rybniku

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 19 kwietnia 2017 18:23

Postulowana przez śląskie środowiska medyczne placówka prezentująca historię medycyny i farmacji tego regionu ma powstać w Rybniku. Porozumienie ws. zamiaru powołania takiej samorządowej jednostki podpisali w środę (19 kwietnia) prezydent Rybnika i prezes Okręgowej Rady Lekarskiej.

Śląskie: porozumienie ws. powołania muzeum historii medycyny w Rybniku
Na zdj. prezes katowickiej Okręgowej Rady Lekarskiej Jacek Kozakiewicz Fot. PTWP

Jak poinformowała w środę Agnieszka Skupień z rybnickiego magistratu, placówkę mającą upowszechniać wiedzę związaną z rozwojem i historią medycyny na Śląsku, miasto chciałoby umieścić w zabytkowych zabudowaniach dawnego szpitala miejskiego nr 1 w Rybniku, zwanego "Juliuszem" (od historycznej postaci jego inicjatora, miejscowego lekarza i społecznika Juliusza Rogera).

Według prezesa katowickiej ORL Jacka Kozakiewicza zapoczątkowana formalnie w środę współpraca pozwoli wykorzystać dorobek naukowy i archiwalny śląskiego samorządu lekarskiego oraz potencjał organizacyjny i ekspercki rybnickiego magistratu.

- Instytucja kultury, do powstania której dążymy, będzie miała na celu rozwijanie zainteresowania naukami medycznymi poprzez ukazywanie ich jako obszaru atrakcyjnych poszukiwań i doświadczeń - zasygnalizował Kozakiewicz.

Zgodnie z porozumieniem Śląska Izba Lekarska w Katowicach zapewni pomoc merytoryczną w fazie pozyskiwania i gromadzenia archiwaliów oraz w późniejszej działalności planowanej instytucji. Będzie też uczestniczyć w pracach związanych z rozwijaniem ekspozycji i poszerzaniem działalności placówki

Partnerzy porozumienia mają m.in. szukać pieniędzy na urządzenie ekspozycji - według zamierzeń prezentującej wiedzę w formie umożliwiającej bezpośrednią obserwację i doświadczenie. Miasto zamierza starać się też o zewnętrzne fundusze na remont i adaptację pomieszczeń pod ekspozycje ulokowane w budynku "Rafał" szpitalnego kompleksu - o powierzchni użytkowej 1,8 tys. m kw.

Według prezydenta Rybnika Piotra Kuczery porozumienie ws. placówki poświęconej historii regionalnej medycyny to dla miasta ważny krok do przywrócenia do życia wyjątkowego obiektu architektonicznego.

- Inicjatywa to także szansa na wpisanie dziedzictwa przeszłości we współczesny krajobraz miasta - nie ma lepszego miejsca na wyeksponowanie osiągnięć medycyny niż zabytkowe zabudowania szpitalne. To w pewnym sensie także swego rodzaju hołd dla postaci Juliusza Rogera i jego dorobku - ocenił Kuczera.

Miasto akcentuje, że jego współpracę ze Śląską Izbą Lekarską będzie wspierał komitet Organizacyjny ws. powołania Muzeum Medycyny - powołany przez katowicką ORL w połowie 2013 r. Placówka ma też powstawać w oparciu o dane z analizy możliwości utworzenia Muzeum Medycyny i Farmacji, która na zlecenie zarządu woj. śląskiego przygotowała dyrektor Muzeum Śląskiego Alicja Knast.

Pomysł nowoczesnego muzeum historii medycyny i farmacji zgłosił prezes ORL w Katowicach Jacek Kozakiewicz; dyskusję w tej sprawie stara się nagłaśniać od 2013 r. Głównym zadaniem takiej placówki miałaby być edukacja - atrakcyjna dzięki niektórym rozwiązaniom przypominającym np. londyńskie Science Museum czy Centrum Nauki Kopernik.

Podczas Kongresu Wyzwań Zdrowotnych, który odbył się w Katowicach w lutym ub. roku, Kozakiewicz sygnalizował, że muzeum m.in. przybliżałoby poszczególne narządy i naczynia krwionośne człowieka, fizjologię i skutki współczesnych zagrożeń. Odpowiedni sposób ich pokazania mógłby akcentować rolę zachowania każdego człowieka dla jego własnego zdrowia.

Placówka mogłaby też przedstawiać dokonania wybitnych lekarzy z regionu, jak profesorowie: Bożena Hager-Małecka (zmarła na początku 2016 r. współtwórczyni rozwoju śląskiej pediatrii), Franciszek Kokot (87-letni dziś wybitny nefrolog) lub Zbigniew Religa (zmarły w 2009 r. słynny kardiochirurg, który w 1985 r. przeprowadził pierwszy w Polsce udany przeszczep serca).

Wśród wcześniejszych koncepcji ulokowania tej instytucji padały pomysły, aby znalazła się w obrębie kompleksu nowego Muzeum Śląskiego w Katowicach, np. w niezrewitalizowanym jeszcze budynku "Łaźni Gwarek". Alternatywnie wymieniano dawny główny budynek Muzeum Śląskiego przy ul. Korfantego, tuż obok katowickiego Rynku.

Budowę kompleksu szpitalnego w Rybniku Juliusz Roger zainicjował w latach 60 XIX w. Szpital oficjalnie otwarto w 1871 r. Jako Szpital Miejski nr 1 istniał do 2000 r., kiedy wszystkie oddziały przeniesiono do nowego obiektu w dzielnicy Orzepowice. Później większość budynków woj. śląskie przekazało powiatowi rybnickiemu; w ub. roku przejęło je miasto.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum