Śląskie: po raz kolejny przystąpią do szycia "Onkochust"

Autor: RZX/Rynek Zdrowia • • 25 października 2019 12:02

W sobotę (26 października) w godzinach 9 -15 na terenie Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego im. prof. K. Gibińskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach  odbędzie się kolejna sesja szycia "Onkochust".

Śląskie: po raz kolejny przystąpią do szycia "Onkochust"
Indywidualnie dobrane chusty mają pomóc poczuć się atrakcyjnie pacjentkom onkologicznym Fot. materiały prasowe

W wiosennej edycji akcji (w marcu 2019 r.) przez 6 godzin udało się ich uszyć 385. Do dyspozycji było wówczas ponad 100 metrów materiału. Tym razem, dzięki wsparciu licznych sponsorów, jest do wykrojenia ponad 200 metrów bawełny. Gotowe chusty trafią na oddziały radioterapii, onkologii i onkologii klinicznej, chirurgii onkologicznej, a także do poradni. 

- Wolontariuszkami - krawcowymi są między innymi młode mieszkanki Zabrza, które na co dzień tworzą własne kolekcje ubrań oraz pracownicy szpitala. Do akcji przyłączyły się również śląskie Amazonki - mówi Natalia Stefańczyk rzecznik prasowy lecznicy.

Pomysłodawczynią akcji była chorująca na raka Grażyna Koniorczyk. Jak podkreślała - nowotwór często odbiera pacjentkom poczucie kobiecości oraz pewność siebie. Piękne, indywidualnie dobrane chusty mają pomóc poczuć się atrakcyjnie kobietom, które na skutek chemioterapii lub radioterapii straciły włosy.

W styczniu 2017 r. pomysłodawczyni akcji zmarła, szpital postanowił jednak kontynuować jej dzieło przy dużej aprobacie samych pacjentek. Akcja organizowana jest dwa razy w roku (marzec, październik). Patronem honorowym wydarzenia jest fundacja Alivia.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum