Dziennik Zachodni/Rynek Zdrowia | 23-01-2011 21:11

Śląskie: pacjenci już dziś omijają kolejki - za granicą

Dzięki unijnej dyrektywie od 2013 r. NFZ zapłaci za leczenie w ramach Unii. Tyle że kwotę do wysokości kosztów danego zabiegu w kraju. Jednak już dziś Polacy omijają krajowe kolejki jeżdżąc np. do Czech.

Według Dziennika Zachodniego mieszkańcy regionu rybnickiego jeżdżą do Czech, szukając pomocy m.in. w leczeniu niepłodności. Klientów z województwa śląskiego mają również stomatolodzy i ortodonci z czeskiego Cieszyna.

Część specjalistów spodziewa się, że niedługo zapełnią się za Olzą gabinety okulistyczne, kardiologiczne i dermatologiczne, ponieważ u nas czeka się na wizytę tygodniami, a nawet miesiącami.

Za granicą jest szybciej, ale jednak nie taniej. Przykładowy szacunkowy koszt wizyty u czeskiego reumatologa to 60-70 zł, urolog zażąda około 75 zł, stomatolog 60-90 zł, ortodonta około 70 zł, okulista około 70 zł, a ginekolog w granicach 80 zł.

Według Bogusława Chwajola, konsultanta na oddziale urologii w Szpitalu w Orłowej, planowany zabieg w szpitalu w Czechach może kosztować nawet pięć razy więcej, niż w Polsce.

Więcej: www.dziennikzachodni.pl