Śląskie: kuracjusze z uzdrowisk będą się uczyć prawa konsumenckiego

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 18 czerwca 2014 20:01

Kuracjusze z uzdrowisk na terenie woj. śląskiego będą się uczyć prawa konsumenckiego podczas cyklu prelekcji organizowanych przez Inspekcję Handlową w Katowicach. Pierwsze spotkanie, adresowane do seniorów, zorganizowano w środę (18 czerwca) w Goczałkowicach Zdroju.

Szkolenia z cyklu "Świadomy konsument, to bezpieczny konsument" będą, jak informuje Inspekcja Handlowa, dotyczyły w szczególności nieprzemyślanych zakupów dokonanych na pokazach przez seniorów oraz rozmaitych technik stosowanych przez prowadzących te pokazy prezenterów.

Jak powiedziała rzeczniczka Wojewódzkiego Inspektoratu Inspekcji Handlowej w Katowicach Katarzyna Kielar, akcja ta jest wynikiem stale rosnącej liczby skarg od osób kupujących towary poza lokalem przedsiębiorcy, czyli podczas rozmaitych pokazów/prezentacji organizowanych m.in. w restauracjach, szkołach, domach kultury czy sanatoriach.

- Zgłasza się do nas coraz więcej osób, które pod wpływem technik stosowanych przez sprytnych prezenterów zakupiły za duże pieniądze, a czasem na kredyt - drogie garnki, fotele rehabilitacyjne czy lecznicze kołdry, które nie odpowiadają ich oczekiwaniom, nie posiadają też tych właściwości, o których ich zapewniano - powiedziała.

Dodała, że szkolenia są w szczególności adresowane do osób powyżej 60. roku życia, gdyż to one są najczęściej zapraszane na pokazy. - W zaproszeniach mowa jest często o pokazach medycznych, które tak naprawdę dopiero później okazują się pokazami połączonymi ze sprzedażą produktów, a seniorzy niestety często ulegają namowom akwizytora, który na przykład w białym fartuchu i z przewieszonym przez szyję stetoskopem zachwala jakiś produkt - powiedziała Kielar.

Według rzeczniczki "przebranie lekarza" jest tylko jednym z wielu "chwytów" mających wzbudzić zaufanie, zachęcić do zakupów. Kolejne dotyczą m.in. zapewnień, że dany towar można nabyć danego dnia po okazyjnej cenie. 

Prelekcje będą odbywały się w uzdrowiskach. 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum