XVII FORUM RYNKU ZDROWIA - NA ŻYWO

18-19 października 2021  •  WARSZAWA

Podstawowa opieka zdrowotna – o zmianach zapowiadanych i wdrażanych

PRZEJDŹ DO STRONY TRANSMISJI

Śląskie: kolejne miasta odwołują wydarzenia, pieniądze przekażą szpitalom

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 23 marca 2020 20:19

Wiosenne święta miejskie, majówki i wydarzenia rozrywkowe odwołują miasta woj. śląskiego, m.in. Chorzów, Piekary Śląskie, Wojkowice czy Rybnik. Zaoszczędzone pieniądze planują kierować na ochronę zdrowia mieszkańców.

FOT. PTWP; zdjęcie ilustracyjne

W poniedziałek (23 marca) o odwołaniu w związku z epidemią koronowirusa majówki "Maj, bzy, Rybnik i ty" poinformowali rybniccy samorządowcy. Jak zaznaczyli, na piątą edycję tej imprezy planowali przeznaczyć ponad 100 tys. zł.

- Jestem w kontakcie z dyrekcją szpitala wojewódzkiego w Rybniku i szpitala w Raciborzu. Chciałbym by pieniądze, które miały zostać przeznaczone na to wydarzenie, zostały przeznaczone na walkę z panująca epidemią - zapowiedział cytowany w informacji rybnickiego magistratu prezydent miasta Piotr Kuczera.

- Aktualnie analizujemy, po pierwsze, jakie są rzeczywiste potrzeby szpitali, by wydać te pieniądze na to co, będzie potrzebne oraz jak można to zrobić zgodnie z prawem, bo żaden z tych szpitali nie jest zarządzany przez miasto Rybnik - wyjaśnił Kuczera.

W poniedziałek o odwołaniu podobnych imprez w trzech swoich miastach członkowskich poinformowała też zrzeszająca 41 miast i gmin centralnej części regionu Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia. "Gminy w Metropolii szukają w swoich budżetach pieniędzy na walkę z epidemią. Wojkowice, Chorzów oraz Piekary Śląskie odwołują tradycyjne święta miast" - podało biuro prasowe GZM.

- Podjąłem decyzję o rezygnacji w tym roku z imprez plenerowych w ramach święta miasta - zadeklarował na Facebooku prezydent Chorzowa Andrzej Kotala. - Pieniądze, które były zabezpieczone na ten cel będą przeznaczone na wsparcie działań związanych z epidemią. Teraz to nasz główny cel. Pieniądze, zamiast na rozrywkę powinny być skierowane na obszary związane ze zdrowiem mieszkańców oraz minimalizowaniem skutków epidemii - wyjaśnił.

Jak podało należące do samorządu Piekar Śląskich regionalne Radio Piekary, w tym mieście odwołano trzydniowe Dni Piekar Śląskich. Pieniądze, które miały trafić na organizację imprezy, zostaną przekazane szpitalowi miejskiemu. Potrzebą wypełnienia potrzeb w tym zakresie miasto umotywowało też rezygnację z ulg czy zwolnień dla ponoszących straty przedsiębiorców.

Wcześniej o przekazaniu ponad 60 tys. zł pieniędzy zaoszczędzonych po odwołaniu Dni Wojkowic na zakup sprzętu medycznego, które trafią na doposażenie Szpitala Powiatowego w Czeladzi, mówił też w mediach wojkowicki burmistrz Tomasz Szczerba.

W woj. śląskim potwierdzono dotychczas zakażenie koronawirusem u 74 osób. Blisko 100 osób w całym regionie, u których stwierdzono lub podejrzewa się zakażenie koronawirusem przebywa w szpitalach, w kwarantannie pozostaje ok. 2,5 tys. osób, a pod nadzorem powiatowych sanepidów - ponad 7,3 tys.

Mateusz Babak (PAP)

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum