Śląskie: goprowcy odnaleźli turystkę, która schodziła z Szyndzielni

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 10 listopada 2019 11:18

Beskidzcy goprowcy odnaleźli 67-letnią turystkę, która zagubiła się na Szyndzielni górującej nad Bielskiem-Białą. Szła w nieodpowiednim obuwiu, przez co w stromym terenie wielokrotnie upadła - podali w niedzielę (10 listopada) goprowcy.

Śląskie: goprowcy odnaleźli turystkę, która schodziła z Szyndzielni
Goprowcy po dotarciu do zagubionej turystki zabezpieczyli ją termicznie i sprowadzili do miejsca, skąd możliwy był transport quadem. Fot. archiwum

Kobieta została odnaleziona w sobotę wieczorem. Jak relacjonował ratownik dyżurny Grupy Beskidzkiej GOPR Łukasz Dunat, turystka wybrała się na wycieczkę w rejon Szyndzielni ok. południa.

- Dotarła do celu ok. godz. 15. Gdy zapadał zmrok, wybrała najkrótszą drogę powrotną - wzdłuż słupów kolei linowej. Z powodu braku oświetlenia zabłądziła, a wyposażona w nieodpowiednie obuwie wielokrotnie upadała w stromym i błotnistym terenie - zrelacjonował goprowiec.

Kobieta posiadała przy sobie naładowany telefon. Skontaktowała się z GOPR w Szczyrku i poprosiła o pomoc. Udzielili jej ratownicy dyżurujący na Klimczoku.

- Po dotarciu do zagubionej turystki zabezpieczyli ją termicznie i sprowadzili do miejsca, skąd możliwy był transport quadem. Kobieta została przekazana rodzinie. W wyniku upadków nie doznała poważniejszych urazów. Była jednak poobijana - dodał Łukasz Dunat.

Ratownicy Grupy Beskidzkiej GOPR zaapelowali o rozwagę w planowaniu wycieczek górskich. Trzeba pamiętać o odpowiednim ubiorze, a zwłaszcza dobrych butach. Turyści muszą uwzględniać, że o tej porze roku szybko zapada zmrok. Niezbędny jest także naładowany telefon komórkowy z aplikacją "Ratunek", która jest przydatna, jeśli wystąpi potrzeba wezwania pomocy.

GOPR w razie wypadku można wezwać pod bezpłatnym numerem telefonu alarmowego: 985 lub 601 100 300. 

PAP - Marek Szafrański

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum