×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Śląskie: długość życia dzieci będzie krótsza niż dziadków

Autor: dziennikzachodni.pl/Rynek Zdrowia17 października 2013 12:22

GUS przedstawił prognozę długości życia Polaków. Patrząc na dane, nie wiadomo, czy gratulować młodym rodzicom, skoro długość życia ich dzieci będzie krótsza niż... dziadków - komentuje statystyki dotyczące województwa śląskiego Dziennik Zachodni.

Śląskie: długość życia dzieci będzie krótsza niż dziadków
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Gazeta przedstawia wykresy obrazujące przeciętne dalsze trwanie życia mężczyzn wg województw i informuje, że mężczyźni dożywają w Polsce średnio 73, a kobiety - 81 lat (dane GUS 2012).

Dziadkowie i babcie dzisiejszych noworodków, czyli 60-latkowie, w woj. śląskim mogą liczyć na większą długość życia od wnuków. GUS prognozuje, że mają przed sobą długość życia odpowiednio: panowie - ponad 18 lat życia, a panie - 23 lata.

W ciągu ostatnich dwóch dekad długość życia na Śląsku wydłużyła się o ponad pięć lat. Jeszcze w 1990 roku statystyczny mężczyzna na Śląsku nie dożywał 66 lat, a kobiety mogły liczyć na przekroczenie o dwa lata siedemdziesiątki.

O taki stan rzeczy, jeśli idzie o długość życia, oskarżano przede wszystkim zanieczyszczenie środowiska - przypomina dziennik w komentarzu i dodaje, że podobną długość życia dla kobiet, co na Śląsku, notuje się w Wielkiej Brytanii - Angielki żyją średnio 81 lat, ale Niemki, Francuzki i Szwajcarki o 4 lata dłużej.

Z mężczyzn w Europie najdłużej żyją Szwajcarzy - prawie 80 lat, potem Szwedzi i Norwegowie (79), Niemcy (77,2) i Czesi (73,5). Państwem o niemal identycznej z Polską średniej długości życia mieszkańców jest Słowacja, ale żyjemy dłużej od Węgrów.

Więcej: www.dziennikzachodni.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze