Śląskie: biblioteka, kino i koncert w zabrzańskim szpitalu

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 01 czerwca 2014 18:31

Blisko 200 tytułów liczy księgozbiór biblioteki Szpitala Miejskiego w Zabrzu, która właśnie rozpoczęła działalność. Już wkrótce pacjenci będą też mogli posłuchać koncertów i obejrzeć film w szpitalnym kinie.

- Staramy się w ten sposób oswoić w świadomości chorych pobyt w szpitalu. Ważne, żeby pacjenci nie czuli się jak trybiki w szpitalnej machinie, pełnej sformalizowanych procedur. Dostęp do książek czy muzyki choć częściowo powinien zmniejszyć ten dyskomfort. Pozytywne nastawienie zwiększa przecież szanse powrotu pacjentów do zdrowia, zarówno tych przewlekle, jak i krótkotrwale chorych - powiedział prezes szpitala Mariusz Wójtowicz.

W szpitalnej bibliotece są przede wszystkim powieści kryminalne, obyczajowe i przygodowe. Jak poinformowała psycholog i pomysłodawczyni akcji Anna Pacut, pacjenci sięgają najczęściej po kryminały, ale także po znane i lubiane tytuły np. "Przeminęło z wiatrem" czy "Don Kichota". Popularne są też nowości i bestsellery ostatnich lat.

Książki są rozwożone chorym specjalnym wózkiem dwa razy w tygodniu. Na razie nie ma kart bibliotecznych, obowiązuje zwykły zeszyt, gdzie zapisywana jest historia wypożyczeń.

Księgozbiór nie jest na razie obszerny, rozpoczęto więc zbiórkę książek dla szpitala. - Zwracamy się z prośbą do wszystkich: naszych pacjentów, pracowników oraz mieszkańców Zabrza o przekazanie nam niepotrzebnych czy przeczytanych książek. W domach pewnie nikt już po te książki nie sięgnie, u nas dostaną nowe życie - zaapelowała Anna Pacut.

Biblioteka w Szpitalu Miejskim w Zabrzu to pierwszy etap wdrażanego w placówce programu służącego zagospodarowaniu czasu wolnego pacjentów. W nieodległych planach są również projekcje filmowe, koncerty na świeżym powietrzu oraz gimnastyka dla pacjentów - tych, którym na ruch pozwala stan zdrowia.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum