PAP/Rynek Zdrowia | 23-07-2019 18:48

Śląskie: będą budować tężnię solankową w Jasienicy

Jest jeden chętny, by wybudować tężnię solankową w Jasienicy koło Bielska-Białej - podały we wtorek (23 lipca) władze tej gminy. Oferta lokalnej firmy z Międzyrzecza Dolnego mieści się w limicie, który został wyznaczony. Tężnia miałaby powstać do końca września br.

Wójt Janusz Pierzyna podał, że kwota, która samorząd skłonny jest przeznaczyć na budowę tężni, wynosi 198,9 tys. zł. Firma, która złożyła ofertę, chce za wykonanie zadania 196 tys. zł.

Wójt poinformował, że tężnia powstać ma w parku przy kompleksie sportowym. Będzie miała kształt sześcioboku z kolumną tarniny pośrodku. Jej wysokość to ponad 6,5 m a szerokość - 8 m.

Samorządowiec powiedział, że władze gminy od trzech lat planowały budowę tężni szukając zarazem możliwości pozyskania funduszy zewnętrznych. Ostatecznie Jasienica otrzyma 30 tys. euro z UE w ramach Funduszu Mikroprojektów Euroregionu Śląsk Cieszyński.

Gmina ma już w planach budowę dwóch kolejnych tężni.

Solanka, używana w tężni, będzie pochodziła z pobliskiego Zabłocia. Posiada ona dużą zawartość jodu, dochodzącą do 140 mg na litr. Solanka ta wspomaga leczenie m.in. chorób dróg oddechowych, w tym astmy oskrzelowej, przewlekłego, chronicznego zapalenia oskrzeli i płuc, uporczywego kaszlu oraz alergii.

W pobliżu Bielska-Białej tężnie znajdują się m.in. w Jaworzu i Dębowcu, a fontanna solankowa w Strumieniu. 

PAP - Marek Szafrański