Śląski Uniwersytet Medyczny: stworzyli sztuczną inteligencję

Autor: Krystian Dudek/Rynek Zdrowia • • 01 kwietnia 2011 07:38

Mówiące i reagujące jak człowiek fantomy, wykorzystywane dotychczas do nauki studentów położnictwa SUM, dzięki najnowszym osiągnięciom informatycznym będą zachowywać się jak prawdziwi ludzie! Katowice już wkrótce staną się kolebką sztucznej inteligencji, bowiem fantomy – poza edukowaniem studentów – wesprą działania biura projektu Europejska Stolica Kultury 2016 Katowice.

Śląski Uniwersytet Medyczny: stworzyli sztuczną inteligencję

Przypominające do złudzenia człowieka, obsługiwać będą własny Fantom-Bar przy ul. Mariackiej. Zostaną wysłane również w przestrzeń miejską, by pełnić rolę mobilnych informatorów dla turystów.

Reagujące na ból, mówiące fantomy – stosowane dotychczas w celach dydaktycznych przez Śląski Uniwersytet Medyczny – staną się mieszkańcami Katowic.

Prace były tajne
Jak ujawniła prof. Violetta Skrzypulec-Plinta, dziekan Wydziału Opieki Zdrowotnej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, prace nad stworzeniem sztucznej inteligencji były prowadzone na uczelni w wielkiej tajemnicy.

– Nie mogliśmy sobie pozwolić, żeby informacje ujrzały światło dzienne przed zakończeniem projektu. Dzisiaj możemy z pełnym przekonaniem i dumą powiedzieć, że to właśnie tutaj, w Katowicach, rodzi się sztuczna inteligencja – mówi pani profesor.

Dodaje, że zajęcia prowadzone z wykorzystaniem fantomów, z racji swojej atrakcyjności, są bardzo popularne wśród studentów.

Jak ludzie
Najnowsze fantomy wprowadzające studentów SUM w arkana zawodu są najdoskonalszą formą sztucznej inteligencji, a w swoich zachowaniach bardzo zbliżone do ludzi. Potrafią mówić, podejmować decyzje, wyrażać uczucia, podróżować. Docelowo ich siedzibą będzie Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej budowane przez SUM w Katowicach Ligocie w miejscu nieczynnej pralni.

Jak ocenia prof. Przemysław Jałowiecki, prorektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego ds. klinicznych, budowane obecnie Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej będzie najnowocześniejszym obiektem naukowo-badawczym w skali kraju, jeśli nie w skali Europy. Zastosowane tam najnowsze technologie informatyczne pozwolą kształcić studentów na najwyższym, światowym poziomie.

– Wykorzystanie tak nowoczesnych fantomów – poza wymiarem naukowym, umożliwiającym stworzenie warunków najbardziej zbliżonych do klinicznych podczas zajęć dla studentów – będzie miało także wymiar promocyjny. Z pewnością fantomy i sztuczna inteligencja to temat, który w najbliższym czasie będzie zwracał coraz większą uwagę nas wszystkich – ocenia prof. Jałowiecki.

Mają potencjał
Stworzenie kolebki sztucznej inteligencji już dziś zresztą przyciąga uwagę, także firm i instytucji, którym nie brakuje pomysłów na wykorzystanie potencjału fantomów. Pierwszym z partnerów SUM, który wykorzysta ich umiejętności i możliwości jest biuro projektu Europejska Stolica Kultury 2016 Katowice.

– Jesteśmy pod wrażeniem najnowszych rozwiązań opracowanych przez Śląski Uniwersytet Medyczny. To wspaniałe, że właśnie w Katowicach, które starają się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury narodzili się pierwsi sztuczni ludzie. Podczas organizowanych przez nas wydarzeń kulturalnych będą zaangażowani jako mobilne centra informacji – wyjawia Mirosław Rusecki, szef zespołu promocyjno-informacyjnego ESK 2016 Katowice.

Gratka dla turystów
Katowice bardzo gościnnie przyjęły swoich nowoczesnych mieszkańców. Fantomy będą bowiem miały własny pub w centrum miasta, przy ulicy Mariackiej. Zostan pierwszym miastem w Polsce z pubem obsługiwanym przez sztuczną inteligencję.

– Myślę, że dzięki temu popularna ulica Mariacka zyska jeszcze większy rozgłos, a odwiedzający nasze miasto i region turyści będą mieli nie lada gratkę dzięki możliwości odwiedzenia lokalu prowadzonego przez fantomy – przekazał najświeższe informacje Jakub Jarząbek, kierownik biura prasowego Urzędu Miasta w Katowicach.

Post scriptum

Zdecydowanie prawdą w dzisiejszej (1 kwietnia) primaaprilisowej informacji jest to, że Śląski Uniwersytet Medyczny posiada bardzo nowoczesne fantomy, służące celom dydaktycznym, które imitują zachowania ludzi. Na tych fantomach studenci mają okazję zdobywać doświadczenie w zakresie różnych procedur medycznych.

Prawdą jest też to, że w Katowicach jest budowane przez SUM, przy wsparciu unijnym, Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej. Będzie to jeden z najnowocześniejszych tego typu obiektów w skali europejskiej.

Jak zapewne się Państwo domyślili, żartem była informacja, że fantomy będą obsługiwały klientów w rzekomym Fantom-Barze. Fikcją jest też to, że fantomy będą spacerowały po ulicach Katowic jako mobilne centra informacji.

Cieszymy się udaną współpracą SUM z biurem projektu Europejska Stolica Kultury 2016 Katowice i z Urzędem Miasta Katowice, dlatego postanowiliśmy, że wspólnie przygotujemy taką żartobliwą informację.

Chcieliśmy skorzystać z okazji do pojawienia się w mediach i w ciekawy sposób dotrzeć do czytelników z poważną informacją o budowie Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej oraz o wykorzystaniu nowoczesnych fantomów do zajęć dydaktycznych na SUM. 

Krystian Dudek, rzecznik prasowy Śląskiego Uniwersytetu Medycznego (SUM)

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum