Śląsk: w ramach muzykoterapii seniorzy przygotowują się do koncertu rockowego

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 25 grudnia 2016 16:37

Śląscy seniorzy w ramach cyklicznych zajęć z muzykoterapii przygotowują się do koncertu rockowego. Jak przekonuje ekspertka, od samego występu ważniejsza jest zachęta seniorów do podejmowania nowych wyzwań.

Zajęcia muzykoterapeutyczne dla seniorów od ponad roku prowadzone są w Filharmonii Śląskiej w Katowicach. Fot. archiwum

Zajęcia muzykoterapeutyczne dla seniorów od ponad roku prowadzone są w Filharmonii Śląskiej w Katowicach. Regularne spotkania odbywają są tam dwa razy w miesiącu.

- W tym roku stworzyła nam się stała grupa, dlatego postanowiliśmy przygotować nietypowy projekt i zorganizować w czerwcu koncert. Teraz na spotkaniach seniorzy proponują piosenki, które są dla nich w jakiś sposób ważne. W ten sposób powstaje nam repertuar o rockowym podłożu z takimi utworami jak "Przeżyj to sam" czy "Orła cień" - powiedziała PAP prowadząca zajęcia Sara Knapik-Szweda.

Przez kilka miesięcy seniorzy pod okiem muzykoterapeutki i członków zespołu rockowego nie tylko będą przygotowywać się do wykonania na scenie konkretnej piosenki, lecz także będą mieli wpływ na opracowanie aranżacji.

Jednak - jak podkreśliła Knapik-Szweda - przedsięwzięcie ma działać przede wszystkim terapeutycznie. Bardziej niż o występ chodzi o poprawę samopoczucia seniorów, pogłębienie integracji między nimi, pozytywny wpływ na ich emocje, pamięć, samoocenę, komunikację czy sprawność ruchową. - Myślę, że nawet sami seniorzy nie są tego świadomi, nad iloma rzeczami pracują - mówiła.

Najważniejszym celem terapeutycznym jest aktywizacja seniorów. - Na nasze zajęcia regularnie uczęszcza osiem osób, które zawsze są otwarte, gotowe i chętne na nowe wyzwania. Myślę, że to jest bardzo istotne, by zwłaszcza seniorzy nie zostawali w domu, ale by działali, rozmawiali z innymi, przebywali między ludźmi. To jest nasz nadrzędny cel, który chcemy osiągnąć również przez organizację czerwcowego koncertu - zaznaczyła Knapik-Szweda.

Wśród innych celów muzykoterapeutka wymieniała także odczuwaną przed ludzi potrzebę sprawstwa. chodzi o to, "by szczególnie seniorzy mieli świadomość, że wciąż mają możliwość stworzenia czegoś. Czasem się mówi, że seniorzy, ze względu na wiek, nie mają wpływu na wiele rzeczy, a my dajemy im możliwość wyrażania siebie, swojego zdania, potrzeb.

Dodała: - I tak np. opracowując repertuar, seniorzy sami wybierają piosenkę, potem wspólnie opracowują jej aranż, a następnie, już na sam występ, mogą zaprosić rodzinę, bliskich czy znajomych i pochwalić się swoim osiągnięciem.

Knapik-Szweda przypomniała również to, że dzięki muzykoterapii poprawia się sprawność ruchowa. - Poprzez śpiew czy działania ruchowe seniorzy siłą rzeczy lepiej się dotleniają, poprawiają swoją postawę, krążenie i świadomość swojego ciała. Nie mówiąc o aspekcie motorycznym, gdy podczas gry na instrumentach poprawiamy ich zasięg ruchowy, wytrzymałość czy napięcie mięśniowe - mówiła.

Koncert śląskich seniorów zaplanowano na czerwiec. Niewykluczone, że następnym etapem tego projektu będzie nagranie płyty. 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum