Śląsk: sanepid zagląda do szkolnych toalet

Autor: Dziennik Zachodni/Rynek Zdrowia • • 08 października 2009 19:28

Wirus A/H1N1 zmobilizował inspektorów sanepidu do przeprowadzenia kontroli w szkolnych ubikacjach. Tym razem, zgodnie z zaleceniami Ministerstwa Zdrowia oraz Głównego Inspektora Sanitarnego, sprawdzają toalety pod względem dostępności do ciepłej wody, mydła w dozownikach, papieru toaletowego, oraz suszarek automatycznych lub papierowych ręczników.

– Sprawdziliśmy 269 szkół w województwie śląskim. O ile stan czystości nie budzi zastrzeżeń, to gorzej jest z wyposażeniem toalet – mówi Dziennikowi Zachodniemu Beata Kempa, rzeczniczka Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Katowicach.

Niewłaściwe warunki do utrzymania higieny osobistej stwierdzono w 23 proc. skontrolowanych szkół. W kranach nie było ciepłej wody, a mokre ręce można było co najwyżej wytrzeć do spodni. Zły stan techniczny sanitariatów, czyli zniszczone toalety, powyrywane drzwi, odpadające kafelki, to problem 18 proc. szkół. Najgorzej było jednak z wyposażeniem łazienek przy salach gimnastycznych. Czynne natryski miało tylko 58 proc. z nich.

Kłopoty są też ze środkami czystości. Szkoły od lat wykorzystują na ten cel nawet pieniądze z rad rodziców, które powinny być przeznaczane na pomoce naukowe albo wycieczki.

Krzysztof Juranek, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 w Tychach przyznaje, że miasto przekazuje środki na utrzymanie czystości, ale gdy w szkole jest czterystu uczniów, nie wystarczają na długo. Dyrektor przyznaje, że opakowanie z mydłem w płynie znika w ciągu jednej przerwy, niekoniecznie z powodu zamiłowania dzieci do mycia rąk.

W szkołach wiejskich też nie jest lepiej, zwłaszcza tam, gdzie budynek jest stary. Szkoły mieszczą się w wysłużonych budynkach, mają skromne fundusze i metraż, dlatego uczniowie jedzą drugie śniadanie w klasach, a ręce myją w zimnej wodzie.

Rząd przyjął projekt ustawy budżetowej na 2010 rok. Subwencja oświatowa ma być wyższa o niemal dwa miliardy złotych. Wyniesie ponad 35,9 mld zł. W przyszłym roku planowane są jednak 7-proc. podwyżki dla nauczycieli, nie ma więc co liczyć na wyraźne zwiększenie wydatków na utrzymanie czystości w szkołach.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum