Śląsk: ostrzeżenie o wysokim stężeniu ozonu w powietrzu

Autor: UW Katowice/Rynek Zdrowia • • 07 sierpnia 2013 17:01

Centrum Zarządzania Kryzysowego Wojewody Śląskiego ostrzegło mieszkańców regionu przed wysokim stężeniem ozonu w powietrzu. Efektem może być ucisk w klatce piersiowej oraz trudności z oddychaniem.

Śląsk: ostrzeżenie o wysokim stężeniu ozonu w powietrzu
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W środę (7 sierpnia) stężenie ozonu przekroczy 120 mikrogramów na metr sześcienny, a w niektórych miejscach regionu może przekroczyć 180 mikrogramów. Jak wyjaśniają specjaliści, to m.in. zasługa silnego nasłonecznienia. Centrum Zarządzania Kryzysowego Wojewody Śląskiego ostrzega, że to może spowodować niekorzystne objawy.

Grupami ludności w szczególności narażonymi na drażniące działanie ozonu są osoby cierpiące na przewlekłe choroby układu oddechowego, takie jak astma, przewlekłe zapalenie oskrzeli i rozedma płuc, dzieci, osoby starsze, osoby w każdym wieku aktywnie spędzające czas na wolnym powietrzu, osoby zdrowe szczególnie wrażliwe na ozon.

Osoby podatne na zanieczyszczenie mogą odczuwać podrażnienie układu oddechowego, w tym kaszel, ból gardła, ucisk w klatce piersiowej, ból w klatce piersiowej przy głębokim wdechu. W przypadku nasilenia objawów chorobowych wskazany jest kontakt z lekarzem. Podczas wysiłku fizycznego mogą pojawić się trudności w oddychaniu (spłycenie oddechu).

Przy wysokich stężeniach ozonu w powietrzu zachodzi ryzyko większej podatności na infekcje.

Więcej: www.katowice.uw.gov.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum