PAP/Rynek Zdrowia | 20-04-2021 15:13

Śląsk: komunie i pandemia Covid-19. Kościół się dostosował

Uroczystości pierwszej komunii mają odbyć się w formule dla pojedynczych lub kilku rodzin - polecił proboszczom z archidiecezji katowickiej metropolita abp Wiktor Skworc.

Fot. arch. RZ

  • Na Śląsku podczas uroczystości komunii św. obowiązują specjalne wytyczne z minionego roku
  • Arcybiskup: - Odkładanie i planowanie uroczystości komunijnej na bliżej nieokreśloną przyszłość nie będzie służyło duchowemu dobru dzieci
  • Uroczystość "w ścisłej współpracy z rodzicami i katechetami dla pojedynczych lub kilku rodzin, tak by zachować obowiązujące zasady sanitarne" 

"Korzystamy w tym względzie z doświadczeń wypracowanych w zeszłym roku, stawiając akcent na organizację uroczystości komunijnych w parafii w wymiarze indywidualnym i rodzinnym" - napisano w kurialnych wskazaniach przesłanych do parafii archidiecezji.

Jak przypomniał w środę rzecznik metropolity katowickiego ks. Tomasz Wojtal, nadal obowiązują wytyczne, które arcybiskup Wiktor Skworc wydał 4 maja 2020 r. Jeden z punktów tego zarządzenia dotyczy organizacji uroczystości komunijnych.

Komunie nie zostały odłożone, ale obowiązują rygory sanitarne

"Ze względu na niemożliwość określenia czasu zakończenia pandemii, polecam proboszczom zorganizowanie w najbliższym czasie uroczystości wczesnej (dzieci poniżej 7 lat - PAP) i pierwszej komunii św. w ścisłej współpracy z rodzicami i katechetami dla pojedynczych lub kilku rodzin, tak by zachować obowiązujące zasady sanitarne" - napisał wówczas abp Skworc.

"Odkładanie i planowanie uroczystości komunijnej dla części lub całej grupy dzieci na bliżej nieokreśloną przyszłość nie będzie służyło duchowemu dobru dzieci" - dodał hierarcha. "Tym niemniej ostateczną decyzję niech podejmują w tej sprawie rodzice, zawsze w porozumieniu z proboszczem" - zastrzegł.

Zaznaczył, że również bezpośrednie przygotowanie do uroczystości komunijnej powinno mieć również charakter indywidualny (rodzinny, zdalny, bez mnożenia spotkań), a pierwszą spowiedź świętą należy sprawować według odrębnych zasad (w przewietrzonym miejscu poza konfesjonałem, z zachowaniem odpowiedniego dystansu, przy użyciu masek ochronnych).

Pierwszej komunii świętej można w archidiecezji katowickiej udzielać podczas mszy w niedziele i dni powszednie, także podczas mszy dodatkowych, na które tym samym abp Skworc wydał zgodę.

"Roztropnie pouczyć" - komunia na rękę

"Rodziców i dzieci komunijne należy roztropnie pouczyć o formie przyjęcia komunii św. na rękę i wyjaśnić racje" - napisał metropolita.

- Aktualna sytuacja epidemiczna nie pozwala zorganizować uroczystości pierwszej komunii świętej w dużej grupie choćby w ramach szkoły. W kościołach obowiązują ograniczenia liczby wiernych, a poza tym niebezpieczeństwo zarażenia koronawirusem jest wciąż bardzo realne - podkreślił w środę ks. Wojtal.

Zaznaczył, że wydział duszpasterski zachęca i zaleca przygotowanie tego wydarzenia w wymiarze indywidualnym i rodzinnym.

- Ta nowa konieczna forma, pozbawiona poniekąd tej zewnętrznej otoczki, pozwala skoncentrować na tym, co jest najważniejsze, a właściwie na Tym, który jest najważniejszy, który jest Bohaterem nie tylko pierwszej, ale w ogóle komunii św. - podkreślił rzecznik archidiecezji katowickiej.

Kuria przypomniała również, że obowiązujące zasady sanitarne należy uwzględnić przy okazji przeprowadzanych zasadniczo w kościele spotkań modlitewno-formacyjnych dla dzieci i rodziców, a także podczas spowiedzi świętej.