Śląsk: gimnazjaliści nie wiedzą, co powoduje raka

Autor: Dziennik Zachodni/Rynek Zdrowia • • 02 grudnia 2014 12:42

W ramach rozpoczynającej się kampanii „Rakoobrona” 1,5 tys. gimnazjalistom zadano pytania na temat chorób nowotworowych. Okazało się, że wiedzą żenująco mało.

Śląsk: gimnazjaliści nie wiedzą, co powoduje raka

Co piąty uczeń gimnazjum uzależniony jest od papierosów. Co gorsza, wielu młodych ludzi uważa, że nie ma sensu przejmować się potencjalną chorobą, dla nich to zbyt odległa przyszłość - tak wynika z danych Fundacji Rosa i Fundacji Onkologiczna Dum Spiro-Spero. Te instytucje organizują skierowaną do młodzieży kampanię "Rakoobrona". Chcą zwrócić uwagę na czynniki, które są przyczyną zachorowań na raka płuc, szyjki macicy oraz raka skóry.

W ramach kampanii przepytano 1,5 tys. gimnazjalistów sprawdzając w ten sposób ich wiedzę na temat raka. Prawie 85 proc. uczniów, którzy wzięli udział w badaniu, deklarowało, że wie, czym jest rak płuca, ale tylko 58,2 proc. z nich potrafiło prawidłowo wskazać przyczyny tego nowotworu.

Wyniki ankiet pokazują, że w Polsce brakuje edukacji w zakresie profilaktyki nowotworowej. Tymczasem wiedza o przyczynach i zapobieganiu nowotworom może uchronić młodych ludzi przed zachorowaniem w przyszłości.

Aby wypełnić tę lukę powstał właśnie program "Rakoobrona", który działa w szkołach w całej Polsce. Skierowany jest do ludzi w wieku od 14 do 19 lat. W ramach projektu prowadzone są zajęcia edukacyjne w szkołach. Dodatkowo organizatorzy "Rakoobrony" do szkół, które wyraziły na to chęć, przesyłają bezpłatne materiały edukacyjne.

Więcej: www.dziennikzachodni.pl

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum