Śląsk: dla każdej komendy policji zakupiono defibrylator

Autor: oprac. JJ • Źródło: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia13 czerwca 2021 15:00

Śląska policja kupiła 32 defibrylatory na wyposażenie każdej ze swoich komend. Będą zainstalowane w pobliżu miejsc obsługi interesantów.

Każda z komend policji na Śląsku zainstaluje defibrylator. Fot. Shutterstock
  • Z inicjatywy związków zawodowych z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach zostały zakupione 32 defibrylatory, które otrzymały wszystkie komendy na Śląsku
  • Urządzenia AED zostaną umieszczone w pobliżu pomieszczeń służby dyżurnej, gdzie są obsługiwani interesanci
  • Urządzenia AED mogą obsługiwać nawet osoby postronne, będące najbliżej i najszybciej zdarzenia z nagłym zatrzymaniem krążenia

Śląska policja z inicjatywy działających w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Katowicach cywilnych i mundurowych związków zawodowych kupiła 32 przenośne urządzenia AED. Trafiły do każdej komendy w regionie.

Może uratować życie

Jak mówi podinspektor Aleksandra Nowara, rzeczniczka prasowa śląskiej policji, urządzenia zostaną umieszczone w pobliżu pomieszczeń służby dyżurnej - miejsca obsługi interesantów, gdzie będą łatwo dostępne.

Gdy dochodzi do nagłego zatrzymania krążenia, użycie defibrylatora oraz prowadzenie ucisków klatki piersiowej w ciągu 5 minut od utraty przytomności daje ratowanej osobie nawet 70 procent szans na przeżycie. Obecnie obsługa automatycznego defibrylatora zewnętrznego nie wymaga specjalistycznego przeszkolenia.

Za środki z Funduszu Prewencyjnego PZU

Współczesne defibrylatory serca to urządzenia, które poprzez specjalny program poprowadzą, wydając głosem zrozumiałe instrukcje dla ratującej pacjenta osoby przez cały proces ratunkowy. Wystarczy stosować się do wydawanych przez urządzenie krótkich i zwięzłych komend.

Dzisiaj urządzenia AED mogą obsługiwać nawet osoby postronne, będące najbliżej i najszybciej zdarzenia z nagłym zatrzymaniem krążenia.

Zakup defibrylatorów sfinansowano z Funduszu Prewencyjnego PZU. Powstał on na podstawie umowy między policją a firmą ubezpieczeniową. Jego celem jest wsparcie finansowe policjantów i członków ich rodzin poszkodowanych w wyniku „zdarzenia losowego, ciężkiego zachorowania, trwałej utraty zdrowia w wyniku choroby lub wypadku".

Fundusz może też finansować działania z zakresu profilaktyki zdrowotnej.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum