Śląscy internauci: wydział farmaceutyczny najlepszą przestrzenią publiczną

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 04 września 2013 13:14

Mieszcząca się w Sosnowcu rozbudowana siedziba wydziału farmaceutycznego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego zwyciężyła w internetowym głosowaniu na najlepszą przestrzeń publiczną woj. śląskiego 2013 r. W październiku swój werdykt ogłosi jury tego samorządowego konkursu.

Śląscy internauci: wydział farmaceutyczny najlepszą przestrzenią publiczną
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Coroczny, organizowany od 14 lat otwarty konkurs wyróżnia wzorowe przestrzenie publiczne i obiekty użyteczności publicznej. Ma być też okazją do dyskusji o stanie śląskiej urbanistyki i architektury.

W tym roku do konkursu wpłynęło 36 zgłoszeń z 27 gmin. Internetowe głosowanie trwało przez cały sierpień. Wzięła w nim udział rekordowa liczba prawie 7 tys. internautów. Wybierali oni trzy najlepsze - ich zdaniem - propozycje, przyznając im odpowiednio: 3, 2 lub 1 punkt. Najwięcej, 2930 punktów otrzymała rozbudowa wydziału farmaceutycznego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Siedziba i dziekanat tego wydziału mieszczą się we wschodniej części Sosnowca, w dzielnicy Dańdówka. Jednostki wydziału dotąd funkcjonowały w sześciu różnych obiektach w Sosnowcu i dwóch w Katowicach. Uczelni zależało, by skoncentrować przynajmniej część z nich. Inwestycję zaczęto w 2010 r.

Przy dotychczasowym 5-kondygnacyjnym budynku wydziału powstał nowy, 6-kondygnacyjny obiekt o powierzchni 4,6 tys. m kw., składający się z trzech oddzielnych części, dostosowanych do kształtu działki i istniejących zabudowań. Największą z nich jest budynek główny, mniejszymi - sala audytoryjna na ok. 300 osób oraz kotłownia.

W rozbudowanej siedzibie wydziału swoje miejsce znalazły m.in. katedry i zakłady przeniesione z Sosnowca oraz katedra i zakład immunologii i serologii, dotąd mieszczące się w Katowicach.

Kolejne miejsca w głosowaniu internautów na najlepszą przestrzeń publiczną regionu zajęły: szkoła podstawowa i sala gimnastyczna dla zespołu szkół w Poczesnej pod Częstochową (1942 punkty) oraz budowa jednego z hoteli w Piekarach Śląskich (1917 punktów).

Internetowe głosowanie to jednak tylko część konkursu - wyniki głosowania internautów nie muszą zgadzać się z opinią jury. W tegorocznej edycji pula nagród finansowych wyniesie 60 tys. zł. Po 15 tys. zł mają dostać projektanci zwycięskich inwestycji w każdej kategorii.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum