Składnik czerwonego wina pomaga kontrolować stres

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 29 lipca 2019 19:51

Resweratrol, substancja występująca w winogronach i czerwonym winie, blokuje ekspresję enzymu powiązanego z kontrolowaniem stresu w mózgu - wynika z badania opublikowanego na łamach "Neuropharmacology".

Składnik czerwonego wina pomaga kontrolować stres
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Lampka czerwonego wina może działać relaksująco nie tylko ze względu na zawartość alkoholu - który bywa szkodliwy dla zdrowia i może prowadzić do rozwoju uzależnienia - ale również ze względu na obecność resweratrolu - naturalnej substancji o właściwościach przeciwutleniających i przeciwgrzybiczych.

Naukowcy z Uniwersytetu w Buffalo (USA) oraz Uniwersytetu Medycznego Xuzhou w Chinach w badaniu na myszach wykazali, że występujący w winogronach i jagodach resweratrol hamuje wydzielanie enzymu PDE4, który przyczynia się do zachorowania na depresję i inne zaburzenia psychiczne.

Enzym PDE4 (fosfodiesteraza typu 4) jest powiązany z działaniem kortykosteronu - hormonu regulującego odpowiedź organizmu na stres. Pod wpływem nadmiaru tego hormonu enzym PDE4 uaktywnia się i osłabia funkcjonowanie innego związku - cyklicznego adenozynomonofosforanu (cAMP) biorącego udział w wielu reakcjach biochemicznych. To prowadzi do powstawania w mózgu zmian zwiększających ryzyko problemów psychicznych.

Zaobserwowano, że myszy z aktywnym enzymem PDE4 przejawiały zachowania o podłożu lękowym i depresyjnym.

Ponieważ obecnie stosowane leki na depresję - sterujące poziomem serotoniny lub noradrenaliny w mózgu - przynoszą ulgę tylko części pacjentów, badacze liczą na to, że w przyszłości resweratrol wejdzie w skład antydepresantów nowej generacji.

- Resweratrol może stanowić skuteczną alternatywę dla leków wykorzystywanych w leczeniu pacjentów z depresją i zaburzeniami lękowymi - podsumowuje dr Ying Xu, współautorka badania.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum