RZ/Rynek Zdrowia | 27-01-2015 12:14

Skarżysko-Kamienna: gimnazjalistka reanimowała kobietę do przyjazdu karetki

14-letnia uczennica Gimnazjum nr 2 ze Skarżyska-Kamiennej uratowała życie kobiecie z niewydolnością układu oddechowego. Dzięki wiedzy wyniesionej z zajęć w gimnazjum, uczennica dokonała resuscytacji krążeniowo-oddechowej.

Fot. Archiwum

Jedna z uczestniczek mszy we wsi Majków koło Skarżyska-Kamiennej doznała utraty przytomności oraz niewydolności układu oddechowego. Reanimacja została przeprowadzona przez uczennicę drugiej klasy gimnazjum.

Zgodnie z rozporządzeniem ministra edukacji narodowej od 1 września 2009 r. w polskich gimnazjach realizowany jest przedmiot o nazwie edukacja dla bezpieczeństwa. Zgodnie z programem, jednym z elementów zajęć jest nauka udzielania pierwszej pomocy.

Uczniowie Gimnazjum nr w Skarżysku-Kamiennej uczestniczą w cyklicznych zajęciach, dotyczących nauki udzielania pierwszej pomocy. Oprócz części teoretycznej odbywają się również ćwiczenia praktyczne z wykorzystaniem fantomów. Zajęcia cieszą się dużym zainteresowaniem uczniów.

- To nie jest pierwsza tego typu sytuacja. Naszym uczniom zdarzało się już ratować życie, reanimowali człowieka na ulicy do przyjazdu karetki. Taka informacja idzie dalej w świat i uczniowie nie boją się podejmować akcji udzielania pierwszej pomocy - mówi Krystyna Błaszczyk, dyrektor Gimnazjum nr 2 w Skarżysku-Kamiennej.

Fundacja Cardiovascular Center Foundation, która w ramach Klubu Pacjenta, prowadzi działalność edukacyjną oraz szkolenia dotyczące zasad udzielania pierwszej pomocy, postanowiła przyznać 14-letniej bohaterce wyróżnienie.

- Przypadek ze Skarżyska jest doskonałym przykładem, jak ważna jest nauka resuscytacji, zwłaszcza wśród najmłodszych. Wystarczy, że choć jedna osoba wykorzysta wiedzę wyniesioną ze szkolenia i będzie to bezcenne - mówi dr Zbigniew Siudak, dyrektor Fundacji.