Skąd pochodzi koronawirus? 7 na 10 Amerykanów uważa, że wyciekł z laboratorium w Wuhan

Autor: oprac. KM • Źródło: PAP, CNN02 grudnia 2021 06:20

Ponad 72 proc. Amerykanów twierdzi, że pandemia Covid-19 mogła mieć swój początek w laboratorium w Wuhan w Chinach.

Czy koronawirus wyciekł z laboratorium w Wuhan? Tak twierdzi 72 proc. Amerykanów. Fot. Ron Adar / Shutterstock.com
  • W ocenie 72 proc. Amerykanów możliwe jest, że pandemia Covid-19 miała swój początek w laboratorium w Wuhan
  • Tak wynika z sondażu Instytutu Ronalda Reagana
  • Tymczasem w USA w środę potwierdzono pierwszy przypadek zakażenia wariantem Omikron

Skąd pochodzi koronawirus?

Zgodnie z wynikami przeprowadzanej co roku ankiety National Defense Survey 42 proc. Amerykanów twierdzi, że teoria o "ucieczce" wirusa z laboratorium Wuhańskiego Instytutu Wirusologii jest "bardzo prawdopodobna". Mianem "całkiem prawdopodobnej" określa ją 30 proc. Amerykanów.

W ocenie aż 76 proc. ankietowanych, jeżeli teoria zostanie udowodniona, na Chiny powinien zostać nałożony obowiązek wypłacenia reparacji pozostałym krajom świata.

Omikron nie ominął USA

Pierwszy potwierdzony przypadek Omikrona - wariantu koronawirusa - w Stanach Zjednoczonych został zidentyfikowany w Kalifornii. Podczas briefingu prasowym w Białym Domu dr Anthony Fauci, dyrektor Narodowego Instytutu Alergii i Chorób Zakaźnych powiedział, że sprawa dotyczy osoby, która odbyła podróż do USA z Republiki Południowej Afryki 22 listopada. Zakażenie Covid-19 potwierdzono u niej testem 29 listopada.

Jak mówił Fauci, ta osoba poddaje się kwarantannie, a ci, z którymi miała bliski kontakt, jak dotąd uzyskały negatywne wyniki testów pod kątem koronawirusa. Zakażona osoba była w pełni zaszczepiona. Doświadcza "łagodnych objawów, które się poprawiają", jak powiedział Fauci. Dr Grant Colfax, specjalista w zakresie zdrowia publicznego poinformował, że osoba ta nie przyjęła dawki przypominającej.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum