Siostro! Jak zwracać się do pielęgniarki? Temat od lat budzi emocje

Autor: oprac. IB • Źródło: Portal Pielęgniarek i Położnych, Rynek Zdrowia11 sierpnia 2021 12:55

Jak należy zwracać się do pielęgniarki? Siostro, proszę pani, pani pielęgniarko, czy może pani magister? Dyskusja na ten temat trwa od lat i niezmiennie budzi ogromne emocje.

Siostro! Jak zwracać się do pielęgniarki? Temat od lat budzi emocje
Czy słowo "siostro" jest odpowiednie, gdy zwracamy się do pielęgniarki? Fot. Shutterstock
  • W środowisku pielęgniarskim nie ma jednomyślności w sprawie sposobu zwracania się do pielęgniarki. "Siostro" - niektórym to nie przeszkadza, a wręcz odwrotnie, kojarzy się z empatią, innych drażni i oburza
  • Czuję wręcz presję, by być usłużną, pokorną, pracującą za dobre słowo - wskazuje we wpisie na Facebooku jedna z pielęgniarek
  • Pielęgniarki zaznaczają że zwrot "siostro" pojawia się również w ich komunikacji z lekarzami i przypominają, że wiele spośród nich ma tytuły zawodowe i stopnie naukowe

Jak żywa i gorąca jest dyskusja w temacie tego, jak zwracać się do pielęgniarek świadczą reakcje na post, jaki opublikował na Facebooku Ogólnopolski Portal Pielęgniarek i Położnych

Wpis dotarł do prawie 30 tys. użytkowników i doczekał się ponad 100 komentarzy. Portal cytuje niektóre spośród nich. Ich treść pokazuje, że w środowisku pielęgniarskim nie ma w tej sprawie jednomyślności.

"Siostrowanie nie ma nic wspólnego z empatią"

- Nie uważacie, że to delikatnie mówiąc niestosowne, aby 20-letnia pacjentka, zwracała się do do 50, 60-letniej pielęgniarki słowami – Siostro? -to jeden z komentarzy.

- Spotkałam pacjenta, który do każdej kobiety zwracał się ,,pani magister” niezależnie czy to lekarz czy pielęgniarka czy salowa. Przeurocze. Jednak łatwiej nam zaprzeczyć gdy ktoś nas tytułuje wyżej niż powinien, a w drugą stronę jakoś tak głupio. Taka mentalność, wyuczona skromność - to następny z wpisów.

Kolejne:

  • "Osobiście uważam, że proszę Pani jest najlepszym wyjściem. Rozumiem, że starsze pokolenia ma swoje przyzwyczajenia i siostro z ich ust wcale mi nie przeszkadza."
  • "A jaki zwrot w zamian – Proszę pani, Pielęgniarko. Jakoś też mi nie pasuje. Słowo siostro zawiera sympatię, pozytywne uczucia względem nas przynajmniej w moim odczuciu."

Czytaj koniecznie: Pielęgniarki umierają w wieku 62 lat. "Być może premier nie wie, że jest katastrofa"

Usłyszałam, że siostry są po to, by usługiwać

  • "Niestety ostatnio od starszej pacjentki usłyszałam wyniosłym tonem, że siostry są po to, żeby chorym starszym ludziom usługiwać. Zagotowało się we mnie. Nigdy mi nie przeszkadzał zwrot – siostro. Teraz mam niemiłe skojarzenie."
  • "Jestem pielęgniarką w zawodzie 42 lata mam swoją godność szacunek ze strony pacjentów i nie mam problemu z tym że pacjent mówi do mnie siostro. Drogie koleżanki trochę empatii."
  • "Siostrowanie nie ma nic wspólnego z empatią. Spójrzmy prawdzie w oczy. Jeśli będziemy siostrami nigdy nie będziemy traktowane poważnie, ani przez pracodawców ani przez rząd. Siostrzyczki zrobią wszystko za dziękuję, a doktor to jest wysokiej klasy specjalista i jemu należy się wynagrodzenie jakiego zażąda. Smutna prawda niestety."

Czytaj także: Krystyna Ptok o strajku medyków: "System jest coraz bardziej niebezpieczny dla pacjentów"

"Siostro? Nie ma takiego zawodu"

W komentarzach pielęgniarki zwróciły uwagę, że nie ma takiego zawodu jak "siostra".

- Od tego trzeba zacząć, gdzie prestiż zawodu? Skoro pielęgniarkom nie przeszkadza, że pacjenci mówią do pielęgniarki – siostro. Nie ma takiego zawodu. Wystarczy mówić przez Pani. Gdyby była odwrotna sytuacja – do pacjentów mówiono przez per siostro /bracie, byłoby dużo skarg, że nie mamy do nich szacunku. Proszę spróbować. Ja to próbowałam. I pacjenci sami się reflektowali i mówili przez – Pani - wskazuje jedna z komentujących.

"(...) Z moich obserwacji – a jestem mgr pielęgniarstwa- spora liczba (nie zaryzykuje, że większość, bo nie znam statystyk ) nie lubi tego zwrotu – rodem od Sióstr Szarytek. Ja osobiście bardzo nie lubię bo w moim odczuciu w żaden sposób nie czuję się z nim dobrze. Czuję wręcz presję by być usłużną, pokorną, pracującą za dobre słowo itd. Kocham ludzi i bardzo lubię im pomagać, ale stanowczo nie zgadzam się na być wciskaną w szablonowe postrzeganie. Dziś czas na nową jakość w pielęgniarstwie i słowo SIOSTRA w mojej ocenie jest zupełnie nie na miejscu."

Sprawdź: Pielęgniarki pokazały paski. Widać nawet 2,5 tys. zł "na rękę"

Do lekarza - doktorze, a aptece - pani magister, a do pielęgniarki jak do sekretarki

- Tylko do lekarza wszyscy mówią panie doktorze, nawet jak nie ma doktoratu, w aptece również do techników pani magister, do fizjoterapeutów też, itp. Siostra dla wielu kojarzy się z posługą, a pielęgniarstwo zrównane ostatnio z sekretarkami. Gdzieś zginęło, że pielęgniarka/rz to specjalista. Wiadomo, nie każdego pacjenta można informować, ale trzeba coś robić aby zmienić postrzeganie społeczne zawodu. Mimo wieku też nie godziłam się na ,,siostrowanie” - to następny z komentarzy.

"Żeby mówić o prestiżu trzeba posiadać pewność siebie, niezależność, posiadać świadomość tego, że tylko my sami możemy budować własną autonomię i charakter tak ważnego zawodu. Natomiast środowisko pielęgniarskie w małym procencie jest silne i faktycznie z prawidłową autonomią. Wiele czynników częściowo niezależnych od pielęgniarek, pielęgniarzy to powoduje. Ale wiele czynników jest zależnych od nas, mamy samodzielny zawód, sami wiele możemy. Kiedy widzę udostępnianie zdjęć na grupach typu” ja tu tylko odśnieżam” i tylko w tego typu grupach to jest to bezcelowe. Niejednokrotnie widziałem pielęgniarki, które na widok lekarza stają na baczność, sami sobie na to pracujemy. Sami sobie jesteśmy winni. Wzajemny jad jakim siebie obdarzamy w pracy jak i na tego typu forach. Frustracja. Kiedy jest jad, frustracja, dziadostwo w tym zawodzie to jak budować prestiż? Walnijmy się w głowę jakimś kamieniem bo aż żal."

Dyskusja dotycząca sposobu zwracania się do pielęgniarek trwa od lat. Przypominamy niektóre wypowiedzi w tej sprawie publikowane przez Rynek Zdrowia w 2012 r.

Jak wyjaśniała wtedy dr Katarzyna Kłosińska, językoznawca z Uniwersytetu Warszawskiego w ramach poradni językowej w radiowej Trójce, pielęgniarkami były początkowo zakonnice. W Polsce - siostry z Zakonu Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny (nazywane potocznie wizytkami) sprowadzone przez Ludwikę Marię Gonzagę, żonę Władysława IV i Jana II Kazimierza Wazy.

- Współcześnie chorymi opiekują się głównie osoby świeckie, ale ''siostra'' przyjęła się i zwrot ten jest wciąż używany - podkreślała.

Czytaj również: Podwyżki pielęgniarek to skandal. Masowo dochodzi do nieprawidłowości

Co mówiły na ten temat pielęgniarki dziewięć lat temu?

Iwona Borchulska, wówczas przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych mówiąc Rynkowi Zdrowia o trwającej wtedy akcji, w ramach której pielęgniarki nosiły plakietki z napisem ''Tylko mój brat mówi do mnie siostro'', wyjaśniała, że chodzi o zwrócenie uwagi na fakt, iż odbiór społeczny określenia ''siostro'' obniża rangę zawodu.

- ''Siostra'' niekoniecznie wskazuje na pozycję pielęgniarki i położnej adekwatną do wymaganego nakładu pracy i kwalifikacji. Do pielęgniarki należy zwracać się tak, jak do każdej kobiety pracującej w innych zawodach: po imieniu i nazwisku lub tytułem wynikającym z wykształcenia - oceniała Borchulska.

Dorota Kilańska, ówczesna prezes Polskiego Towarzystwa Pielęgniarskiego, zwracała natomiast uwagę, że pacjentom o wiele łatwiej mówić ''siostro'' niż ''pielęgniarko''.

- Wprawdzie w języku angielskim pacjenci używają zwrotu ''nurse'', jednak nie da się go w prosty sposób przełożyć na polski - zaznaczała prezes PTP.

Wskazywała jednak, że sprawy mają się inaczej w komunikacji z lekarzami. I podkreślała, że wiele pielęgniarek ma tytuły zawodowe i stopnie naukowe.

- Pielęgniarki uważają, że należy im się takie samo miejsce w systemie jak każdemu innemu zawodowi. Dlatego powinniśmy zachowywać się wobec siebie z wzajemnym szacunkiem - mówiła Dorota Kilańska.

Polecamy: Ile zarabiają pielęgniarki? Będziecie w szoku. Jest raport o zarobkach pielęgniarek i położnych

Ile zarabiają pielęgniarki, lekarze i salowe? Pensje niższe niż w ustawie być nie mogą

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum