Sinice. Zamknięte są trzy kąpieliska nad Bałtykiem i dwa nad jeziorami

Autor: PAP • Źródło: PAP14 lipca 2021 12:49

Przez sinice zamknięte są trzy kąpieliska nad Bałtykiem i dwa nad jeziorami. Wszystkie w województwie pomorskim

Przez sinice zamknięte są trzy kąpieliska nad Bałtykiem/ Fot. AdobeStock
  • Zakwit sinic sprawił, że w środę, 14 lipca, w południe nieczynne są trzy nadmorskie kąpieliska zorganizowane w Lubiatowie, Białogórze i Dębkach
  • Zamknięte są także dwa kąpieliska położone nad jeziorami: Ostrzyckim i Wysoka-Wycztok
  • Sanepid przypomina: w przypadku zakwitu sinic zaleca się absolutny zakaz wchodzenia do wody.

Sinice nad Bałtykiem. Zamknięte są trzy kąpieliska

Aktualne informacje dotyczące stanu wody w kąpieliskach można znaleźć w serwisie informacyjnym Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

Ze względu na zakwit sinic zamknięte są kąpieliska morskie:

  • w Lubiatowie pomiędzy wejściem na plażę nr 43 i 44 (gmina Choczewo)
  • w Białogórze (gmina Krokowa)
  • w Dębkach (gmina Krokowa)

Kąpiel możliwa jest na wszystkich pozostałych nadmorskich kąpieliskach strzeżonych w województwie pomorskim.

Przez sinice zamknięto także kąpieliska na dwóch jeziorach

Zakwity sinic utrzymują się też w Jeziorze Ostrzyckim w powiecie kartuskim. Z tego powodu nieczynne jest kąpielisko zorganizowane na terenie wewnętrznym Ośrodka Szkoleniowo-Wypoczynkowego PGE w Krzesznej. Woda nie nadaje się również do kąpieli w jez. Wysoka-Wycztok w miejscowości Kamień (gmina Szemud).

Sanepid przypomina, że w przypadku zakwitu sinic zaleca się absolutny zakaz wchodzenia do wody. Kąpiel w zanieczyszczonej sinicami wodzie może spowodować niekorzystne reakcje organizmu: od wysypki na skórze po zaczerwienienie spojówek. W przypadku połknięcia takiej wody mogą wystąpić dolegliwości układu pokarmowego, w tym biegunka, wymioty i bóle brzucha.

Sinice (cyjanobakterie) należą do bakterii i zaliczane są do najstarszych organizmów występujących na ziemi. Występują zarówno w wodach słonych jak i śródlądowych, unosząc się swobodnie w toni wodnej. Podczas bezwietrznej pogody niektóre sinice mogą unosić się ku powierzchni wody i tworzyć tam kożuchy. Wyglądają wówczas jak rozlana farba, galaretka lub płatki pływające po powierzchni wody.

Sanepid zaznacza, aby nie mylić sinic z makroglonami, które mogą unosić się przy powierzchni wody w strefie brzegowej jezior czy Bałtyku. Często fale wyrzucają na brzeg plaż te zielone maty, które choć nie wyglądają estetycznie i w wyniku rozkładu przez bakterie mogą wydzielać nieprzyjemny zapach, to same nie są szkodliwe i nie są źródłem toksyn.

Jak podkreśla sanepid, sezonowość masowych zakwitów cyjanobakterii jest naturalnym zjawiskiem występującym w przyrodzie. Czynnikami, które wpływają na pojawienie się sinicowych zakwitów wody, są m.in. temperatura wody powyżej 16-20 stopni Celsjusza (choć znane są zakwity sinic i w niższych temperaturach), obecność soli biogenicznych (zwłaszcza fosforanów), słaby wiatr oraz brak opadów.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum