×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Silesia Marathon: uciekaj przed zawałem

Autor: JJ/Rynek Zdrowia18 sierpnia 2014 17:54Aktualizacja: 18 sierpnia 2014 18:36

5 października br. odbędzie się już szósta edycja Silesia Marathonu. To coraz popularniejsza międzynarodowa impreza dla entuzjastów biegania długich dystansów. W sumie do maratonu, półmaratonu oraz minimaratonu (4 km) zgłosiło się już ponad 1,8 tys. uczestników z 16 krajów świata.

Silesia Marathon: uciekaj przed zawałem
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Partnerem Silesia Marathonu są Polsko-Amerykańskie Kliniki Serca, a dzięki temu uczestnicy biegu będą mogli przed startem zbadać bezpłatnie swoje serce w Mobilnej Klinice Serca, która będzie do ich dyspozycji dzień przed biegiem jak i w dniu zawodów. Badania wykonywać będą specjaliści PAKS.

- Nasz udział w Silesia Marathonie nie powinien nikogo dziwić. Zdrowy tryb życia jest najlepszym antidotum na choroby cywilizacyjne, wśród których dominują choroby układu krążenia. Jeśli ktoś chce uciec przed zawałem serca, to bieganie jest na to najlepszym sposobem. A my możemy w tym pomóc - podkreśla prof. Paweł Buszman, prezes zarządu American Heart of Poland - Polsko-Amerykańskich Klinik Serca.

Oprócz Mobilnej Kliniki Serca PAKS przygotuje dla uczestników zawodów pakiet czterech porad, jak zdrowo przygotować się do biegu oraz piątą część dotyczącą regeneracji organizmu po tak dużym wysiłku fizycznym. W pierwszym z nich specjaliści radzą biegaczom, by raz w roku każdy z nich wykonał badania pracy serca oraz krwi.

- Zestaw takich badań powinien obejmować szczegółową morfologię, badanie poziomu cholesterolu, badanie moczu, echo serca, badanie EKG oraz pomiar ciśnienia, a także test wysiłkowy - wylicza prof. Paweł Buszman. - Wykonanie takich badań, to absolutne minimum i wręcz obowiązek każdego biegacza - podkreśla.

W drugim z przygotowanych przez specjalistów Uzdrowiska Ustroń (razem z PAKS należy do grupy American Heart of Poland) pakietów maratończycy dowiedzą się, jak ważna dla biegaczy jest regeneracja.

- Zabiegi fizjoterapeutyczne, odnowa biologiczna, czyli masaże, kąpiele solankowe i hydromasaż, to idealne uzupełnienie w czasie okresu przygotowawczego. Pozwalają one usunąć z organizmu wszelkie negatywne pozostałości po treningu - przekonuje Ewa Rybicka z Uzdrowiska Ustroń.

Wśród wielu nagród przygotowanych dla uczestników maratonu są m.in. ufundowane przez PAKS dwa tygodniowe pobyty w Uzdrowisku Ustroń, a dla uczestników półmaratonu - dwa pobyty weekendowe. PAKS uruchomi także specjalny fanpage na Facebooku, na którym będzie można znaleźć wiele informacji dotyczących zdrowego biegania.

W tym roku maratończycy pobiegną przez trzy miasta: Katowice, Siemianowice Śląskie oraz Mysłowice. Organizatorzy biegu szacują, że w tegorocznej edycji Silesia Marathonu weźmie udział ponad 5 tysięcy uczestników z Polski i świata.

W poniedziałek (18 sierpnia), w czasie konferencji prasowej w siedzibie PAKS została zaprezentowana aplikacja mobilna (na urządzenia z systemami iOS, Android oraz Windows Phone), pierwsza tego typu, stworzona specjalnie na potrzeby dużej imprezy biegowej, zaprojektowana przez specjalistów JCommerce, we współpracy z organizatorami zawodów.

Aplikacja pozwoli zawodnikom na efektywne przygotowanie się do maratonu oraz wesprze ich na trasie biegu. Dzięki niej można stworzyć indywidualny program treningowy, umożliwiający obserwację własnych postępów każdego dnia. Dokładnie przedstawia trasę maratonu i półmaratonu. Pokazuje lokalizacje kluczowe, takie jak miejsce startu i mety, punkty odżywcze oraz ciekawe miejsca regionu.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze